4,5 tys. ukraińskich uchodźców skorzystało z punktów recepcyjnych w województwie lubelskim

lubycza 250222 036 2022 02 27 150621

4,5 tys. uchodźców z Ukrainy skorzystało z punktów recepcyjnych działających przy granicy w województwie lubelskim. Osoby te mogą liczyć w tych miejscach na odpoczynek, posiłek i pomoc medyczną, a także skierowanie do ośrodka zakwaterowania.

– Dotychczas około 4,5 tys. uchodźców z Ukrainy skorzystało z punktów recepcyjnych w woj. lubelskim, z czego 1,7 tys. osób podczas minionej doby – przekazała w niedzielę  rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka.

W województwie lubelskim działa przy granicy już siedem punktów recepcyjnych: w Dorohusku, Dołhobyczowie, Lubyczy Królewskiej, Horodle, Chełmie, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim. Uchodźcy z Ukrainy mogą w nich odpocząć, zjeść posiłek, skorzystać z pomocy medycznej, a także jeśli wyrażą wolę – uzyskać skierowanie do jednego z ośrodków dla osób uciekających z Ukrainy i bezpłatny transport do niego.

– Do tych punktów docierają osoby, które nie mają miejsca pobytu w Polsce. I te osoby – po które nie przyjeżdża rodzina czy znajomi – trafiają tych punktów. Można dziś powiedzieć, że 10 procent osób, które przekraczają granicę, trafi do przygranicznych punktów recepcyjnych. Tam dostają pierwszą pomoc, w tym medyczną – mowił w niedzielę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Od czwartku (24.02) – kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę – do niedzieli (27.02) przejścia graniczne z Ukrainą w woj. lubelskim przekroczyło około 90 tys. osób, z czego minionej doby na wjeździe do Polski odprawiono 43,6 tys. osób.

Największa kolejka po ukraińskiej stronie jest w tej chwili w Dorohusku. Na przekroczenie tego przejścia trzeba czekać 70 godzin. 60 godzin trwa oczekiwanie przed przejściem w Hrebennem. W Zosinie czas odprawy to 24 godziny, a w Dołhobyczowie 20 godzin.

Na wszystkich przejściach odbywają się odprawy piesze. Jak powiadomili nas jednak w sobotę (26.02)  Słuchacze, problemy z przejściem pieszym przez granicę występowały w Dorohusku. 

CZYTAJ: Od początku działań wojennych prawie 200 tys. osób uzyskało pomoc na terenie Polski

Jak w niedzielę poinformował komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, w sobotę na polsko-ukraińskiej granicy zostało odprawionych ponad 77 tys. osób, wjeżdżających do Polski. Jak dodał od początku działań wojennych prawie 200 tys. obywateli Ukrainy uzyskało pomoc na terenie Polski.

Informacje dotyczące pomocy dla uchodźców w języku ukraińskim są dostępne na stronie internetowej Radia Lublin. Znajduje się tu baner w barwach flagi Ukrainy. Po kliknięciu wyświetlają się informacje z numerami telefonów oraz punktami pomocy dla uciekających przed agresją rosyjską w tym punktów recepcyjnych wraz z kodami QR.

TSpi / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version