4,5 tys. uchodźców z Ukrainy skorzystało z punktów recepcyjnych działających przy granicy w województwie lubelskim. Osoby te mogą liczyć w tych miejscach na odpoczynek, posiłek i pomoc medyczną, a także skierowanie do ośrodka zakwaterowania.
– Dotychczas około 4,5 tys. uchodźców z Ukrainy skorzystało z punktów recepcyjnych w woj. lubelskim, z czego 1,7 tys. osób podczas minionej doby – przekazała w niedzielę rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka.
W województwie lubelskim działa przy granicy już siedem punktów recepcyjnych: w Dorohusku, Dołhobyczowie, Lubyczy Królewskiej, Horodle, Chełmie, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim. Uchodźcy z Ukrainy mogą w nich odpocząć, zjeść posiłek, skorzystać z pomocy medycznej, a także jeśli wyrażą wolę – uzyskać skierowanie do jednego z ośrodków dla osób uciekających z Ukrainy i bezpłatny transport do niego.
– Do tych punktów docierają osoby, które nie mają miejsca pobytu w Polsce. I te osoby – po które nie przyjeżdża rodzina czy znajomi – trafiają tych punktów. Można dziś powiedzieć, że 10 procent osób, które przekraczają granicę, trafi do przygranicznych punktów recepcyjnych. Tam dostają pierwszą pomoc, w tym medyczną – mowił w niedzielę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Od czwartku (24.02) – kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę – do niedzieli (27.02) przejścia graniczne z Ukrainą w woj. lubelskim przekroczyło około 90 tys. osób, z czego minionej doby na wjeździe do Polski odprawiono 43,6 tys. osób.
Największa kolejka po ukraińskiej stronie jest w tej chwili w Dorohusku. Na przekroczenie tego przejścia trzeba czekać 70 godzin. 60 godzin trwa oczekiwanie przed przejściem w Hrebennem. W Zosinie czas odprawy to 24 godziny, a w Dołhobyczowie 20 godzin.
Na wszystkich przejściach odbywają się odprawy piesze. Jak powiadomili nas jednak w sobotę (26.02) Słuchacze, problemy z przejściem pieszym przez granicę występowały w Dorohusku.
CZYTAJ: Od początku działań wojennych prawie 200 tys. osób uzyskało pomoc na terenie Polski
Jak w niedzielę poinformował komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, w sobotę na polsko-ukraińskiej granicy zostało odprawionych ponad 77 tys. osób, wjeżdżających do Polski. Jak dodał od początku działań wojennych prawie 200 tys. obywateli Ukrainy uzyskało pomoc na terenie Polski.
TSpi / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum