Bezpieczeństwo i rozwój. Opole Lubelskie będzie mieć obwodnicę

273581017 1048694162354747 36608465995426727 n 2022 02 10 172743

W 2023 roku rozpocznie się budowa nowej obwodnicy Opola Lubelskiego. Połączy ona ulicę Fabryczną ze skrzyżowaniem Lubelskiej i Szkolnej w kierunku na Puławy. Dziś (10.02) podpisano porozumienie w tej sprawie z władzami województwa.

CZYTAJ: Podpisano porozumienie w sprawie budowy obwodnicy Opola Lubelskiego. Prace ruszą w przyszłym roku

– Zarząd województwa w tej kadencji powrócił do filozofii budowy obwodnic w miastach powiatowych na drogach wojewódzkich – podkreśla wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa. – Wcześniej przez 10 lat nie została wybudowana żadna obwodnica. My uważamy, że obwodnice takich miast jak Opole Lubelskie to przede wszystkim bezpieczeństwo dla mieszkańców i rozwój gospodarczy. To również rozwój przedsiębiorczości.

– Można powiedzieć, że ta droga jest przedłużeniem drogi wojewódzkiej 824 – mówi Paweł Szumera, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. – To pierwszy etap budowy obwodnicy Opola Lubelskiego. W 2022 roku chcemy ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy, tak żeby w 2023 roku przystąpić do realizacji tej inwestycji. W tej chwili projektant opracowuje dokumentację projektową. Można powiedzieć, że już finiszuje. Ma uzyskać pozwolenie na budowę. Z chwilą, kiedy wniosek zostanie złożony, przystąpimy do przygotowania procedury przetargowej w celu wyłonienia wykonawcy. To powinno zadziać się już w tym roku.

– To bardzo strategiczna obwodnica – zaznacza burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis. – Na drodze wojewódzkiej 824 Puławy-Annopol panuje bardzo duże natężenie ruchu. Teraz cały tranzyt, cały ciężki sprzęt kierowany jest do centrum naszego miasta. A dzięki tej obwodnicy będzie bezpieczniej i będzie przede wszystkim lepszy rozwój. Bowiem ta obwodnica będzie przebiegała przy strefie ekonomicznej. Liczymy więc na to, że powstaną tutaj nowe firmy.

– Obwodnica jest bardzo potrzebna. Rozwiązałaby wiele problemów. Panuje tu duży hałas, okna można uchylić dopiero w nocy. W dzień nie bardzo, bo jest głośno. Obwodnica musi powstać, bo to wszystko idzie przez Opole Lubelskie. Będzie lepiej – twierdzą mieszkańcy.

– W tej kadencji oddaliśmy już do użytku mieszkańców dwie obwodnice: obwodnicę Stężycy oraz obwodnicę Kraśnika. Obecnie budujemy obwodnicę Dęblina oraz obwodnicę Nałęczowa – przypomina Michał Mulawa. – To bardzo ważne inwestycje dla rozwoju regionu lubelskiego, ale również dla rozwoju małych i średnich miejscowości, bo chcemy, aby miasta powiatowe dynamicznie się rozwijały. Obwodnice mają pomóc w rozwoju gospodarczym, ale również w tworzeniu nowych terenów pod budownictwo, chociażby mieszkaniowe.

Dodajmy, że obwodnica Opola Lubelskiego znalazła się na liście 51 obwodnic, które otrzymały dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wsparcie rządowe wyniosło 27 milionów złotych, a cała inwestycja ma kosztować 45 milionów złotych.

ŁuG / opr. WM

Fot. Łukasz Grabczak 

Exit mobile version