Coraz więcej aptek testuje na koronawirusa

rapid antigen test gc82710042 1920 2022 02 01 194102

– W kraju działają obecnie 802 punkty pobrań wymazów do testów PCR, w najbliższych dniach przybędzie 80. Testy antygenowe można wykonać w aptekach, laboratoriach lub mobilnych punktach, których zgłosiło się dotąd ok. 250 – przekazał Narodowy Fundusz Zdrowia.

Oznacza to, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni uruchomiono 153 nowe punkty. Ich liczba oraz godziny funkcjonowania są – jak zaznacza rzecznik Funduszu – na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemicznej i gwałtownego wzrostu zakażeń.

Testy antygenowe możemy wykonać w aptekach, laboratoriach lub mobilnych punktach wymazowych, które zgłosiły chęć ich wykonywania. Do oddziałów wojewódzkich NFZ wpłynęło dotąd ok. 250 zgłoszeń. Nabór jest ciągły i otwarty – jak zaznacza Fundusz – codziennie zgłaszają się nowe podmioty.

Co ważne, na badanie w przypadku testu antygenowego nie potrzeba skierowania.

W województwie lubelskim kilkanaście aptek zadeklarowało chęć wykonywania szybki testów na koronawirusa. Są wśród nich apteki: przy ul. Stanisława Węglarza 16, Władysława Kunickiego 59 i Olchowej 11 w Lublinie, przy ul. Juliusza Słowackiego 16 i Mickiewicza 1G w Kraśniku, przy ul. Jana Zamoyskiego 149 w Janowie Lubelskim, przy ul. Długiej 67 w Biłgoraju, Partyzantów 2A w Suścu, Modrzewiowej 1 w Poniatowej, Czarnieckiego 18 w Tyszowcach, w Trzydniku Dużym, Potoku Wielkim, ul. Średniej w Wohyniu i Czemiernikach w powiecie radzyńskim.

CZYTAJ: Od czwartku testy na koronawirusa można wykonać także w aptekach

Aktualizowany wykaz aptek, w których można zrobić takie testy, znajduje się na stronie pacjent.gov.pl.

W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych 80 punktów testowania, w tym całodobowych. Nowe punkty zostaną uruchomione między innymi w województwie kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckiem, podlaskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

– Warto przypomnieć, że zlecenie na test PCR może wystawić między innymi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej czy lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej – akcentuje Wądrzyk.

Rzecznik NFZ podkreśla, że możliwość wystawiania zleceń na test w kierunku koronawirusa za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl dotyczy również lekarzy, którzy nie realizują świadczeń w ramach umów zawartych z NFZ.

Ponadto – jak przypomniała – każda osoba, która podejrzewa zakażenie może sama uzyskać zlecenie na test po wypełnieniu formularza dostępnego TUTAJ.

Testy można wykonać w punktach pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które działają na terenie całego kraju. Ich mapa dostępna jest TUTAJ.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

 

Exit mobile version