Grzegorz Tchórzewski sekretarzem wojewódzkim PiS w Lubelskiem

pis2 2020 11 17 174809 2022 02 01 092102

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Sekretarz Generalny ugrupowania Krzysztof Sobolewski wręczyli nominacje 16. sekretarzom wojewódzkim. Mają oni od wtorku (01.02) pełnić funkcję organizacyjną i nadzorczą nad strukturami w terenie – wynika z informacji PAP w PiS.

Powołanie sekretarzy wojewódzkich, którzy od wtorku (01.02) zaczną wykonywać swoje obowiązki, jest kolejnym etapem zmian w strukturze PiS, wynikającym ze zmian w statucie, których dokonano w lipcu ubiegłego roku.

Nominacje z rąk Kaczyńskiego i Sobolewskiego odebrali w poniedziałek (31.01): Rafał Rajczakowski (dolnośląskie), Anna Maćkowska (kujawsko-pomorskie), Grzegorz Tchórzewski (lubelskie), Grzegorz Maćkowiak (lubuskie), Sebastian Bulak (łódzkie), Dariusz Pietruszka (małopolskie), Andrzej Paniw (podkarpackie), a także Łukasz Gołębiowski (mazowieckie), Janusz Strzałka (opolskie), Wojciech Nierodzik (podlaskie), Beata Iżyłowska (pomorskie), Kamil Jaszczak (śląskie), Daniel Walas (świętokrzyskie), Marcin Śliwiński (warmińsko-mazurskie), Joanna Szczechowska (wielkopolskie) oraz Witold Witkowski (zachodniopomorskie).

Sekretarze wojewódzcy będą zatrudnieni w Biurze Krajowym PiS, na którego czele stoi Sobolewski.

– Będą oni „przedłużeniem ramienia Nowogrodzkiej” w terenie – mówił niedawno Sobolewski.

Jak wówczas dodał, pierwszym zadaniem pełnomocników będzie przygotowanie raportu otwarcia w każdym z regionów. – Później zajmą się kwestią nadzoru nad poszczególnymi strukturami, koordynacją działań zleconych przez centralę partii, a także podejmowanie autorskich działań – powiedział Sekretarz Generalny PiS.

Zaznaczył jednocześnie, że sekretarze wojewódzcy będą pełnić funkcję techniczną, a nie polityczną. – Szefostwo polityczne okręgów, czyli zarządy okręgowe i prezesi okręgowi zostają utrzymane – oświadczył Sobolewski.

Sekretarze wojewódzcy poza działalnością organizacyjną i nadzorczą nad strukturami w terenie będą też przygotowywać partię do kolejnej części reformy, czyli zmiany struktury partii. To nastąpi jednak dopiero, gdy decyzje w tej sprawie podejmą delegaci podczas kolejnego kongresu statutowego. Na razie nie ma decyzji kiedy się on zbierze.

Zmiany w strukturze PiS zostały zapowiedziane w pierwszej połowie zeszłego roku, a wstępem do nich były decyzje podjęte podczas lipcowego kongresu statutowo-wyborczego. Delegaci zdecydowali wówczas o stworzeniu stanowiska Sekretarza Generalnego PiS w miejsce funkcji szefa Komitetu Wykonawczego. Zdecydowano też o powołaniu Biura Krajowego PiS, które będzie zatrudniało sekretarzy wojewódzkich.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił podczas lipcowego kongresu, że partia planuje dokonać zmiany na poziomie struktur podstawowych i przejście na strukturę wojewódzką opartą o okręgi, które będą równoznaczne – w sensie terytorialnym – z okręgami senackimi. – Od razu chce zastrzec, że to nie oznacza, że my planujemy tego rodzaju ordynację wyborczą. Niczego takiego nie planujemy – zaznaczył wówczas Kaczyński.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. Prawo i Sprawiedliwość FB

Exit mobile version