Hrubieszów chce wprowadzić nowoczesne rozwiązania w gospodarce odpadami

smieci 18 2022 02 22 180802

Miasto Hrubieszów planuje wprowadzić nowoczesne rozwiązania w gospodarce odpadami komunalnymi. Ma być ekologicznie, zwiększy się poziom segregacji, obniży koszt odbioru odpadów. Pojawić się ma także nawet miejska kompostownia. 

Z planowanych rozwiązań są zadowoleni mieszkańcy miasta: – Może ludzie będą bardziej zwracali uwagę na ochronę środowiska, na segregację. To bardzo mądre – mówią.

– Temat śmieci jest problemem już od wielu lat, z roku na rok generuje coraz większe koszty – mówi Paweł Wojciechowski, zastępca burmistrza Hrubieszowa. – Wpływy z racji poboru opłaty śmieciowej pozostają na tym samym poziomie i nie rekompensują tych kosztów. W ostatnim roku dopłaciliśmy do systemu ponad 2 miliony złotych. Odbiór odpadów w Hrubieszowie kosztuje ok. 5 milionów złotych. Ta sytuacja się raczej nie zmieni, więc musimy podejmować wszystkie działania, które spowodują obniżenie kosztów odbioru. Jednym z takich działań jest złożony właśnie projekt. Będzie on polegał na zakupie tzw. inteligentnych zbiorników odpadów.

– Myślę, że to fajny pomysł, ale z drugiej strony zastanawiam się czy takie pojemniki będą obsługiwane przez seniorów w odpowiedni sposób – mówi jedna z mieszkanek.

– Polega to na tym, że każdy mieszkaniec ma indywidualny kod kreskowy przyporządkowany do swojego lokalu i jesteśmy w stanie zidentyfikować każdą osobę w budynku wielorodzinnym czy prawidłowo segreguje śmieci oraz ile tych śmieci faktycznie produkuje i oddaje do systemu – mówi Paweł Wojciechowski. – Przy wprowadzaniu takich nowych, innowacyjnych systemów zawsze trzeba mieć świadomość, że społeczeństwo musi się nauczyć korzystania z tych technologii. Przewidzieliśmy spotkania informacyjne, szkoleniowe, edukacyjne.

– Mieszkam w bloku i jeśli chodzi o śmieci widzę dość duży bałagan w tych boksach, które mamy. Śmieci są w nich porozrzucane, nie do końca dobrze segregowane, reklamówki wiszą poza pojemnikami – mówi jedna z mieszkanek. – Fajnie będzie, jeśli to będzie usystematyzowane. Poprawi się estetyka i nie będzie brzydko pachniało.

– Poprawił się wskaźnik segregacji odpadów – podkreśla Paweł Wojciechowski. – To też jest kluczowe. Ten wskaźnik jest obligatoryjny, zwiększany z roku na rok ustawowo. Samorządy które tego wskaźnika nie dopilnują będą płaciły kary. Spowoduje to też zmniejszenie miejsc odbioru takich odpadów, co ułatwi przedsiębiorstwu odbiór fizyczny odpadów i zmniejszy koszty. Ale przede wszystkim chodzi nam o to, by poprawić segregowalność. Dodatkowo, również w ramach tego projektu planujemy wybudować kompostownię bioodpadów.

– Znajdujemy się na oczyszczalni ścieków, obok nas znajduje się plac, na którym chcielibyśmy zbudować kompostownię bębnową – mówi Małgorzata Bocheńska, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej w Hrubieszowie. – chcielibyśmy ją wybudować w celu przetwarzania osadów ściekowych wytwarzanych w naszej oczyszczalni oraz odpadów biodegradowalnych, gałęzi i innych odpadów organicznych, którą przyjmujemy na naszą stację przeładunku odpadów, które stanowią dla nas duże obciążenie w finansach miejskich?

Czy budowa takiej kompostowni się sprawdzi? – Przy obecnych cenach nawozów naturalny kompost jest bardzo dobrą alternatywą, będzie naturalnym nawozem, który polepszy glebę – mówią mieszkańcy.

– Kompostownia pozwoliłaby nam na przetworzenie zarówno osadów jak i odpadów organicznych na nawóz, który po uzyskaniu certyfikatów Ministerstwa Rolnictwa moglibyśmy sprzedawać okolicznym rolnikom, ogrodnikom, sadownikom – mówi Małgorzata Bocheńska. – Mógłby on być też wykorzystywany przez mieszkańców, jak i miasto do polepszania jakości gleby. Są to nasze marzenia i plany.

Marzenia jednak kosztują, a szczególnie te innowacyjne. Koszt wprowadzenia systemu to ponad 12 mln złotych, a budowy kompostowni – ponad 10 mln. Miasto czeka na rozstrzygnięcie rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

AP/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version