Pacjenci z miastenią mogą zgłaszać się do udziału w innowacyjnym programie leczenia. Autorem badania jest prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W leczeniu chorych zastosowano kladrybinę, jako oryginalną metodę terapeutyczną w skali światowej.
– Miastenia gravis to jedna z chorób rzadkich, objawiająca się opadaniem powiek, podwójnym widzeniem i męczliwością mięśni. W leczeniu nowym lekiem weźmie udział 200 pacjentów – mówi kierownik projektu, prof. Konrad Rejdak. – W naszym projekcie testujemy hipotezę, że innowacyjna metoda terapii z użyciem kladrybiny może przynieść wiele dobrego pacjentom z miastenią gravis. To choroba dotycząca ponad 10 tys. osób w Polsce. Właśnie rozpoczęliśmy włączanie pacjentów do części klinicznej po to, aby dać im możliwość leczenia nowym lekiem.
Badanie realizuje 6 ośrodków w kraju: Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, szpitale w Krakowie, Zabrzu, Grudziądzu, Końskich, a także szpital SPSK 4 w Lublinie. Liderem projektu jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Program uzyskał finansowanie Agencji Badań Medycznych w wysokości 26 mln złotych.
Dziś Dzień Chorób Rzadkich, święto obchodzone corocznie, w ostatni dzień lutego, mające na celu podniesienie świadomości o chorobach rzadkich i ich wpływie na życie pacjentów.
SzyK / opr. WM
Fot. archiwum