Jeden procent może zmienić wszystko. Organizacje pożytku publicznego liczą na wsparcie podatników

the greenback 4122078 1920 2020 06 29 222445 2022 02 08 180047

Podatnicy z województwa lubelskiego biją rekordy w przekazywaniu 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego – wynika z danych Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. W ponad 532 tysiącach zeznań podatkowych zadeklarowano odpis na rzecz OPP w kwocie prawie 35 milionów złotych.

Najwyższa zadeklarowana kwota wyniosła 88 tysięcy 213 złotych.

Możliwość przekazywania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego jest przejawem demokracji bezpośredniej. Dzięki niemu każdy podatnik może samodzielnie zadecydować, do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. 

– Podatnicy rozliczający się w naszym regionie bardzo chętnie przekazywali swój jeden procent należnego podatku – mówi rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś. – Z posiadanych danych wynika, że najczęściej podatnicy przekazują swój 1 procent na leczenie i pomoc chorym i niepełnosprawnym dzieciom, ale też i osobom dorosłym. Uwzględniając wysokość dokonanych odpisów na rzecz organizacji pożytku publicznego najwięcej środków finansowych przekazano organizacjom zajmującym się ratowaniem zdrowia czy pomocą w leczeniu. Prócz wskazanych obszarów podatnicy przekazują również 1 procent na rzecz szkolnych klubów sportowych czy innych organizacji wspierających naszych najmniejszych obywateli.

– Nawet niewielka kwota przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego jest ważna – dodaje Michał Deruś. – Nawet niewielka kwota pomnożona przez kilka milionów rozliczających się Polaków może być bardzo istotnym i ważnym źródłem wsparcia działalności organizacji pożytku publicznego. Przykładowo w 2021 roku Polacy przekazali tytułem 1 procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego ponad 972 miliony złotych. To prawie o 70 milionów więcej niż rok wcześniej i kolejny rekord w ramach wspierania organizacji pożytku publicznego jednym procentem należnego podatku. Wsparcie okazało ponad 15 milionów podatników, czyli o pół miliona więcej niż rok wcześniej.

 – Ten jeden procent podatku dla nas zmienia wszystko – mówi prezes lubelskiego Hospicjum Małego Księcia ojciec Filip Buczyński. – Nie byłoby możliwości realizowania zadań wynikających z celów statutowych, które sobie postawiliśmy jako hospicjum, gdyby nie pomoc z 1 procenta naszych darczyńców. Proste przełożenie: jeżeli NFZ realizuje finansowo ok. 70 procent potrzeb, to nagle się okazuje, że 30 procent trzeba wyżebrać. A te 30 procent to w zdecydowanej większości kwoty, które otrzymujemy od darczyńców. Mówię tutaj o kwocie ok. 3 milionów, które musimy wyżebrać. One głównie idą na opiekę, czyli na to, żeby dziecko miało cały niezbędny sprzęt. Przykładowo: w tej chwili kupujemy 9 asystorów kaszlu, z których każdy kosztuje 17 tysięcy złotych. Dzięki temu urządzeniu dziecko nie tylko może zachować pewną jakość życia, ale także przeżyć ciężką postać zapalenia płuc.

– Z informacji, które uzyskaliśmy od I i III Urzędu Skarbowego w Lublinie, liczba osób decydujących się na przekazanie jednego procenta podatku maleje – mówi prezes Fundacji Wolności Krzysztof Jakubowski. – Natomiast gdyby wszyscy mieszkańcy Lublina i powiatu świdnickiego przekazali 1 procent podatku tutejszym organizacjom pozarządowym, wówczas trafiło by do nich 18, 5 miliona złotych. To tyle, ile łącznie w tym roku Urząd Miasta Lublin planuje przeznaczyć na sfinansowanie kosztów usług opiekuńczych (14,5 miliona), dotacji dla organizacji pozarządowych w zakresie upowszechniania kultury (2 miliony 650 tysięcy) i dotacje a pozalekcyjne zajęcia sportowe dla uczniów (ponad 1 milion). Apelujemy do mieszkańców Lublina, aby przekazywali 1 procent podatku tutejszym organizacjom pożytku publicznego, bo wówczas te pieniądze będą zainwestowane w Lublin.

Przekazanie jednego procenta podatku jest bardzo proste i darmowe, a przy okazji można pomóc komuś naprawdę potrzebującemu. Jeden procent to dla większości organizacji pożytku publicznego główne źródło wsparcia finansowego.

Biorąc pod uwagę lubelskie urzędy skarbowe, to podatnicy I Urzędu Skarbowego w Lublinie wskazali kwotę 1% w 93 tysiącach złożonych zeznań podatkowych, w łącznej wartości ponad 7 milionów 200 tysięcy złotych. Podatnicy II Urzędu Skarbowego – w ponad 41 tysiącach zeznań na kwotę ponad 3,3 miliona złotych, a III Urzędu Skarbowego – w prawie 50 tysiącach zeznań na kwotę prawie 3,3 miliona złotych.

EwKa/ opr. DySzcz

Fot. pixabay.com

Exit mobile version