Ponad dwie doby czekają po ukraińskiej stronie kierowcy na wjazd do Polski przez przejście w Hrebennem. Natomiast odprawy w Dorohusku odbywają się na bieżąco. W niedzielę (27.02) 46 tys. kolejnych osób przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski w województwie lubelskim.
Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki poinformował, że najdłuższy czas oczekiwania na wjazd do Polski jest na przejściu w Hrebennem – 65 godzin, następnie w Dołhobyczowie i Zosinie – po 24 godziny. Na przejściu w Dorohusku odprawy odbywają się w poniedziałek na bieżąco ze względu na to, że strona ukraińska umożliwiła już piesze przekraczanie granicy. Jeszcze w niedzielę trzeba było czekać 70 godzin.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Sytuacja na przejściu granicznym w Hrebennem
„Minionej doby na wjeździe do Polski z Ukrainy odprawiono 46,1 tys. osób. Na wszystkich przejściach jest umożliwione piesze przekraczanie granicy” – podkreślił kpt. Sienicki.
Najwięcej osób zostało odprawionych w niedzielę na przejściu w Dorohusku (15 tys.), następnie w Zosinie (11 tys.), Hrebennem (10 tys.) i Dołhobyczowie (9 tys.).
Od czwartku, kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę, do poniedziałku przejścia graniczne z Ukrainą w woj. lubelskim przekroczyło w sumie około 130 tys. osób.
Polsko-ukraińska granica w województwie lubelskim liczy 296 km. W regionie funkcjonują cztery przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Hrebennem, Dołhobyczowie i Zosinie. Pojazdy ciężarowe odprawiane są na dwóch: w Hrebennem i Dorohusku. Do tego jeszcze funkcjonują dwa przejścia kolejowe (Dorohusk, Hrubieszów).
ZOBACZ ZDJĘCIA: Sytuacja przy granicy w Hrebennem i punkt recepcyjny w Lubyczy Królewskiej
Z kolei 21 godzin czekają kierowcy ciężarówek na wjazd z Białorusi do Polski przez przejście graniczne w Koroszczynie (Lubelskie); w kolejce stoi ok. 850 pojazdów – podał rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.
Rzecznik poinformował, że w ciągu ostatniej 12-godzinnej zmiany funkcjonariusze odprawili 494 ciężarówki wjeżdżające z terytorium Białorusi do Polski.
Natomiast na wyjeździe z Polski odprawiono 496 pojazdów, na wjazd na Białoruś oczekuje ok. 180, a szacunkowy czas oczekiwania wynosi około dwóch godzin.
W związku z kryzysem migracyjnym 9 listopada ub.r. zostało zamknięte do odwołania przejście graniczne w Kuźnicy na Podlasiu. Kierowcy ciężarówek kierowani są na towarowe przejścia graniczne w Koroszczynie lub w Bobrownikach na Podlasiu. Z kolei ruch pojazdów osobowych i autokarów na granicy polsko-białoruskiej w woj. lubelskim odbywa się przez drogowe przejście graniczne w Terespolu.
PAP / opr. GRa
Fot.