Kontrola poselska w lubelskim kuratorium. Chodzi o nowelizację Prawa oświatowego

poselska 2022 02 03 202609

Kontroli poselskiej w Kuratorium Oświaty w Lublinie dokonała trójka parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej w związku z nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, czyli tzw. „lex Czarnek”.

Ministerstwo Edukacji i Nauki argumentowało, że jednym z powodów opracowania nowelizacji były skargi rodziców, dotyczące organizowanych w szkołach zajęć pozalekcyjnych.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa posłów Koalicji Obywatelskiej i Młodych Nowoczesnych

– Przeprowadzałam kontrole w 4 województwach i to po prostu nieprawda – mówi poseł Koalicji Obywatelskiej, Katarzyna Lubnauer. – Byłam w kuratorium w Łodzi, na Mazowszu, w Kielcach, dzisiaj jestem w Lublinie. W kuratorium w Łodzi takich skarg było dokładnie zero. W kuratorium mazowieckim, które jest jednym z największych w Polsce, bo liczy 6,5 tys. placówek, takich skarg było 4. W Kielcach skarg było zero, a w Lublinie jedna.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy rozszerza kompetencje kuratorów, m.in. w zakresie dotyczącym odwoływania dyrektorów szkół i decydowania o zajęciach pozalekcyjnych. 

– Organizacje pozarządowe, które będą prowadziły tego typu zajęcia, będą musiały wcześniej o nich szczegółowo poinformować  – informuje lubelska kurator oświaty, Teresa Misiuk. – Będą zobowiązane do tego, aby przedstawić cały zakres treści, realizowanych na tych zajęciach, pokazać pomoce dydaktyczne, środki dydaktyczne, które będą wykorzystywane.

Wcześniej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił, że w wyniku tej zmiany, nastąpi urealnienie nadzoru pedagogicznego, a nie wprowadzenie nowego. Przypomniał, że organem tego nadzoru w szkołach od kilkudziesięciu lat jest kurator i to on odpowiada za treści, jakie są tam przekazywane. – Teraz mamy dwuwładzę: nadzór organu prowadzącego i nadzór pedagogiczny. Organem nadzoru pedagogicznego jest kurator i minister edukacji. Organ nadzoru pedagogicznego odpowiada za treści przekazywane dzieciom w szkole. I to nie myśmy zrobili teraz, tylko to działa od kilkudziesięciu lat – mówił minister.

13 stycznia Sejm uchwalił nowelizację Prawa oświatowego, która zwiększa rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Nowelizacją w piątek (04.01) zająć ma się Senat.

Zgodnie z nowelizacją dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Następnie kurator ma 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury wyłączono organizacje harcerskie.

W noweli zapisano też, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor w dalszym ciągu nie będzie stosował się do zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie, bez wypowiedzenia, dyrektora w czasie roku szkolnego. Organ prowadzący będzie miał 14 dni na odwołanie dyrektora, jeżeli tego nie zrobi, to powierzenie stanowiska dyrektora wygaśnie 14 dni po otrzymaniu wniosku.

FiKar / PAP / opr. ToMa

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version