Przez cały czas spada liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 w województwie lubelskim. W środę (23.02) po południu służby wojewody informowały, że zajętych jest 1051 łóżek wszystkich poziomów na 1737 dostępnych.
Ostatnie trzy dni to spadek liczby hospitalizacji o ponad 100.
Nie zmienia się natomiast sytuacja na oddziałach intensywnej terapii. W regionie na 152 respiratory zajętych jest 71 urządzeń.
W większości lecznic w regionie są miejsca dla osób zakażonych SARS-CoV-2. Ze środowego (23.02) wieczornego raportu wynika, że wolnych łóżek nie ma w SPSK4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie oraz w szpitalach w Białej Podlaskiej, Kraśniku i Włodawie.
W Lublinie szpitale dysponują około ponad 50 wolnymi łóżkami covidowymi. Dużo wolnych łóżek jest w Łęcznej i Puławach.
Zniesienie obostrzeń covidowych, z wyjątkiem izolacji i kwarantanny dla współdomownika, kwarantanny przyjazdowej dla osób bez paszportu covidowego i maseczek w zamkniętych przestrzeniach zapowiedział w środę (23.02) premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. – Od 1 marca znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te najbardziej konieczne. Ograniczamy te obostrzenia, ale nadal będzie obowiązywało m. in. noszenie maseczek w miejscach publicznych, zwłaszcza sklepach czy w komunikacji miejskiej – poinformował Morawiecki.
Przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.
Od 1 marca wciąż jednak będą obowiązywać niektóre obostrzenia. To m.in. zasady dotyczące noszenia maseczek, izolacji, kwarantanny dla współdomownika oraz kwarantanny przyjazdowej (dla osób bez ważnego europejskiego paszportu covidowego).
Zakrywanie nosa i ust obowiązywać będzie nadal w przestrzeniach zamkniętych – w takich miejscach jak autobus, sklep czy kino. Obecnie nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem.
TSpi / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum