Lubelskie gotowe na przybycie uchodźców z Ukrainy? Jest pierwsza deklaracja

mid epa09750131 2022 02 14 171927

Burmistrzowie, wójtowie, a także prezydenci miast otrzymali od wojewody lubelskiego polecenie wskazania miejsc do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy w razie konfliktu zbrojnego.

Dziś (14.02) prezydent Lublina Krzysztof Żuk poinformował, że miasto szykuje miejsca dla osób uciekających przed ewentualną wojną. – Centrum Zarządzania Kryzysowego Lublina współpracuje w tej sprawie ze służbami wojewody – zapowiedział Żuk.

– Od końca stycznia jesteśmy w stałym kontakcie z Urzędem Wojewódzkim. Prezydent Krzysztof Żuk wraz z wojewodą Lechem Sprawką, ustalili możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie – mówi Justyna Góźdź z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – Ponieważ ta sprawa dotyczy bezpieczeństwa naszego miasta i jego mieszkańców, prezydent podtrzymał deklarację ścisłej współpracy w tym zakresie oraz udzielenia wszelkiego możliwego wsparcia służbom wojewody. Prowadzimy też rozmowy o ewentualnych możliwościach tymczasowego zakwaterowania uchodźców próbujących się wydostać z Ukrainy. W porozumieniu z wojewodą aktualizujemy listę obiektów i lokali miejskich, które mogłoby być do tego celu wykorzystane.

– Województwo lubelskie, podobnie jak cała Polska, przygotowuje się na różne scenariusze w związku z napiętą sytuacją pomiędzy Rosją a Ukrainą. Jednym z nich są działania wojewodów w Lubelskiem i na Podkarpaciu, związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu możliwego konfliktu mogą szukać w naszym kraju schronienia – informuje wojewoda lubelski Lech Sprawka. – W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji działa zespół, który opracowuje rozwiązania kompleksowo uwzględniające rozwój sytuacji w ramach konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. MSWiA prowadzi też stały monitoring sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Sytuacja jest analizowana na bieżąco w ścisłej współpracy z komendą główną Straży Granicznej i innymi służbami, Urzędem ds. Cudzoziemców oraz wojewodami. Procedury są przygotowywane zgodnie z Krajowym Planem Zarządzania Kryzysowego w związku z potencjalnym zwiększeniem ruchów migracyjnych.

Jak jednak udało się ustalić Polskiemu Radiu Lublin, żadna z gmin powiatu bialskiego na ten moment nie dysponuje lokalami, które mogłyby być udostępnione uchodźcom.

Wójt gminy Drelów, Piotr Kazimierski, ma jednak pewne rozwiązanie, które mogłoby się przydać w przyszłości. – Mam nadzieję, że do wojny nie dojdzie. Gdyby jednak to nastąpiło, wszyscy jesteśmy gotowi pomóc uchodźcom. Zwłaszcza, że są to bracia Słowianie. Pismo od wojewody lubelskiego w tej sprawie było bardzo ogólne. I ja ogólnie odpowiedziałem, że na dzisiaj rzeczywiście nie dysponujemy takimi możliwościami. Natomiast w budynku po szkole w Pereszczówce przebywa jeszcze rodzina, która zakupiła własną nieruchomość i niedługo się do niej przeniesie. Gdyby rzeczywiście – nie daj Boże – doszło do przemieszczania się ludności w związku z działaniami wojennymi, jesteśmy w stanie wyposażyć ten obiekt w sanitariaty. Myślę, że kilkanaście osób moglibyśmy tam czasowo zakwaterować.

Miasto Międzyrzec Podlaski w tej chwili nie dysponuje gotowymi lokalami, jednak w razie konfliktu zbrojnego cztery szkoły podstawowe z halami sportowymi mogłoby zostać udostępnione osobom ewakuowanym z Ukrainy. – Nie mamy internatu, nie dysponujemy bursą, ale nasze placówki są wyposażone w sprzęt, który pozwala przenocować znacznej liczbie osób. Ta gotowość jest, natomiast nie mamy na dzisiaj obiektów na pobyt dłuższy – mówi Zbigniew Kot, burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego.

– Na dzisiaj fizycznie nie posiadamy budynków, które możemy przeznaczyć na ten cel. Niemniej jednak mamy w swoim zasobie budynki, gdzie dzisiaj jest Miejski Ośrodek Kultury czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czy szkoły. I na pewno będziemy w stanie pomóc. I ci ludzie, jeśliby przybyli, na pewno znajdą schronienie tymczasowe – mówi burmistrz Terespola Jacek Danieluk.

Nie tylko Polska w razie wystąpienia konfliktu zbrojnego może być schronieniem dla uchodźców z Ukrainy. Również Słowacja, Węgry i Rumunia.

Wojna na wschodniej Ukrainie trwa nieprzerwanie od 2014 roku, a napięcie pomiędzy Moskwą a Kijowem rośnie z dnia na dzień. Polskie MSZ wydało komunikat do obywateli, by ze względu na eskalację militarną i polityczną ze strony Federacji Rosyjskiej, nie wyjeżdżali na Ukrainę.

MaT / EwKa / opr. ToMa

Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Exit mobile version