Na przyjęcie uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie przygotowują się lubelskie samorządy, w tym przede wszystkim te bezpośrednio graniczące z Ukrainą.
– Jesteśmy gotowi przyjąć uchodźców, przeznaczyliśmy na ten cel miejsca w budynku, który pełnił funkcję schroniska. Może tu miejsce znaleźć 50 osób. W razie potrzeby będziemy uruchamiać kolejne miejsca – deklaruje starosta włodawski, Andrzej Romańczuk. – Nasze sąsiedztwo z Ukrainą jest bardzo bliskie, pół powiatu bezpośrednio leży przy granicy z tym krajem. Spodziewamy się, że ludzi uciekających przed wojną będzie dużo i chcemy być na to przygotowani. Chętnie udzielimy takiej pomocy.
Powiat bialski
Władze powiatu bialskiego zadeklarowały udostępnienie lokali na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy. – Mamy kilka takich miejsc – mówi wicestarosta bialski Janusz Skólimowski. – W swoich zasobach mamy mieszkania chronione. Trzy z nich moglibyśmy udostępnić. Pomieści tam się około 15 osób. Zastanawiamy się też nad innym rozwiązaniem. Mamy duży budynek w Komarnie, gdzie kiedyś znajdował się dom dziecka. Ale musielibyśmy najpierw doprowadzić ten obiekt do odpowiedniego standardu.
Mieszkania chronione należące do powiatu bialskiego znajdują się w Żabcach, Bohukałach i Maniach. W budynku po byłym domu dziecka w Komarnie miejsce zakwaterowania mogłoby znaleźć kilkanaście osób.
Powiat biłgorajski
Również Starostwo Powiatowe w Biłgoraju jest gotowe na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. – Obecnie mamy do dyspozycji 130 miejsc – mówi burmistrz Józefowa, Roman Dziura. – Znajdują się one w dwóch schroniskach, Szkole Podstawowej w Górecku Starym i hoteliku samorządowym w dawnej synagodze. Mamy też mnóstwo obiektów samorządowych, które moglibyśmy na ten cel ewentualnie przeznaczyć i zwielokrotnić liczbę miejsc. Dobrze jesteśmy też przygotowani, jeśli chodzi o „żywieniówkę”.
Puławy
W starej hali sportowej przy ulicy Partyzantów w Puławach powstanie doraźny punkt pomocy dla uchodźców. Ma to być miejsce czasowego przebywania Ukraińców, którzy będą zmierzali w głąb Polski. Obiekt od jutra (25.02) ma być przystosowany do takiej funkcji. Dodatkowo w mieście będą tworzone miejsca noclegowe dla uchodźców. Od 7 marca systematycznie będą zwalniane miejsca w hostelu Olympic, którym zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dodatkowo w miarę potrzeby dla ludności ukraińskiej będzie przygotowana jedna ze szkół. Na razie jednak nie zdecydowano która. Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w puławskim ratuszu Dariusz Fijoł zapowiedział, że od 1 marca zostaną także wprowadzone całodobowe dyżury straży miejskiej. Z kolei jutro będą poszukiwane osoby znające język ukraiński lub rosyjski, które mogą pomóc w kontaktach z uchodźcami w doraźnym punkcie pomocy. Puławski Urząd Miasta uruchomił także specjalne konto na które można wpłacać pieniądze przeznaczone na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Numer można znaleźć na stronie internetowej www.pulawy.eu.
Lublin znajdzie tysiące miejsc
Gotowość przyjęcia ukraińskich uchodźców wyraził także między innymi Zespół Szkół Rolniczych w Leśnej Podlaskiej. Miejsca mogą zapewnić również Ośrodki Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Lubelskim i w Hrubieszowie. Pokoje dla uchodźców wyznaczono także w bursie szkolnej Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Puławach. Lublin deklaruje, że dla osób uciekających przed wojna znajdzie tysiące miejsc.
W Lubelskiem powstały punkty recepcyjne
Ewentualni uchodźcy z Ukrainy mogą dostać się do Polski przez tzw. punkty recepcyjne. Są one ulokowane na przejściach granicznych. Pomagać będą one między innymi w weryfikacji uchodźców oraz lokowaniu na obszarze naszego kraju. Na terenie województwa lubelskiego powstały cztery takie ośrodki. Mieszczą się one w pobliżu polsko-ukraińskich przejść granicznych. Są to: Dorohusk, Dołhobyczów, Hrebenne, Zosin. – Jesteśmy w tej chwili przygotowani na pierwszych uchodźców. Rozwinęliśmy te punkty recepcyjne w czwartek (24.02) w ciągu niespełna czterech godzin po uzyskaniu informacji w godzinach rannych z MSWiA. Wcześniej te miejsce zostały oczywiście wybrane, zabezpieczone i wyposażone – mówił wcześniej wojewoda lubelski Lech Sprawka.
– 24 lutego to bardzo trudny dzień dla Ukrainy – mówił w Dorohusku szef Urzędu ds. Cudzoziemców minister Jarosław Szajner. – Ale my jesteśmy gotowi pomagać obywatelom Ukrainy, którzy będą szukali schronienia w naszym kraju. Zarówno tym, którzy przyjadą tutaj uciekając od tego, co się dzieje, przyjadą tutaj do swoich rodzin, znajomych, posiadając dokumenty zapewniające im legalny pobyt w Polsce. Ale tez tych, którzy przyjadą i nie będą mieli wskazanego miejsca, gdzie będą mogli się zatrzymać. Każdemu z nich zapewnimy schronienie i wszelkie wsparcie, jakiego będą potrzebowali.
W transporcie uchodźców w głąb Polski ma pomóc straż pożarna.
CZYTAJ: Lubelscy strażacy ruszają na granicę. Będą pomagać w punktach recepcyjnych
CZYTAJ: Zwolnienie z kwarantanny dla uchodźców z Ukrainy. Jest rozporządzenie
W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek (24.02) rozporządzenie, na którego mocy z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 zwolnione będą osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską w związku z konfliktem zbrojnym.
PaSe / MaT / ŁuG / opr. AKos / ToMa / DySzcz
Fot. archiwum