W 50 szkołach na terenie Lublina powstaną Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna, za którą odpowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt zakłada unowocześnienie szkół w taki sposób, aby zajęcia prowadzone w nich były angażujące i ciekawe dla uczniów.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa poświęcona programowi Laboratoria Przyszłości
Na terenie Lublina Laboratoria Przyszłości powstaną w 50 szkołach. Na wyposażenie placówek na terenie miasta w nowoczesne pomoce dydaktyczne zostało przekazanych ponad 7,5 miliona złotych – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Te 7,5 miliona złotych to unowocześnienie szkół podstawowych w mieście Lublinie. W całym województwie lubelskim to jest 51 milionów 721 tysięcy złotych na Laboratoria Przyszłości. W wielu przypadkach tutaj w Lublinie, ale również w całej Polsce, wiemy o tym, że Laboratoria są już gotowe. W wielu innych miejscach trwają zakupy i do 1 września te Laboratoria na pewno zostaną stworzone. Można powiedzieć, że to jest przesunięcie polskiej szkoły w przyszłość już dziś, bo rzeczywiście poziom zinformatyzowania i unowocześnienia szkół w Polsce jest imponujący. Dzięki tym środkom.
– W Lublinie o środki aplikowały wszystkie szkoły podstawowe i wszystkie je otrzymały – dodaje Przemysław Czarnek. – W województwie lubelskim zdaje się, że tylko jedna szkoła nie aplikowała, zatem 99,9 procenta szkół środki na Laboratoria Przyszłości już otrzymało. Efekty tego możemy zaobserwować w postaci drukarek 3D czy wspaniałych pomocy dydaktycznych, które szkoła sobie wybrała.
Szkoła Podstawowa nr 38 w Lublinie otrzymała z programu Laboratoria Przyszłości 191 tysięcy złotych. – Pomoce naukowe, które kupiliśmy za tę kwotę były bardzo wyczekiwane – mówi dyrektor placówki Mirosław Wójcik. – Już od kilku lat w naszej szkole uczniowie próbują zapoznawać się z takimi nowoczesnymi technologiami. Mamy też nauczycieli, którzy potrafią zainteresować nową technologią. To jest ukoronowanie oczekiwań naszych uczniów. Program Laboratoria Przyszłości wstrzelił się idealnie w oczekiwania naszych uczniów i nauczycieli. Na pewno w naszej szkole będzie to wykorzystywane w stu procentach. Zresztą już korzystamy z tych pomocy, które zakupiliśmy. Oprócz tych pomocy, również wyposażamy studio nagraniowe. Na pewno we właściwy sposób wykorzystamy to i nasi uczniowie pewnie swoje umiejętności rozwiną.
– Usłyszałam od jednego z dyrektorów szkół, że teraz szkoła może zrealizować taki swój koncert życzeń – mówi lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk. – Koncert życzeń, czego byśmy potrzebowali, by rzeczywiście z wykorzystaniem tych najnowocześniejszych osiągnięć techniki realizować proces dydaktyczny. I to, co jest naprawdę niezwykle ważnego w tym programie, co warto podkreślić, to fakt, że mogą z niego skorzystać wszystkie szkoły niezależnie od tego gdzie są usytuowane, czy mówimy o niewielkiej szkole wiejskiej czy szkołach w stolicy województwa.
– Jesteśmy przekonani, że dzięki temu sprzętowi, który trafia właśnie do szkół, uczniowie będą mogli rozwijać swoje umiejętności – mówił w imieniu lubelskich radnych, radny Prawa i Sprawiedliwości Marcin Jakóbczyk. – Uczniowie będą mogli rozwijać swoje zainteresowania w kierunku nauk ścisłych, ale także pomoże im to w przyszłości w rozwoju ich kariery, w doborze ścieżki życiowej, jaką chcą podążać w przyszłości.
Jak zapowiada minister Czarnek, do stałego komitetu Rady Ministrów jeszcze w tym tygodniu trafi nowela uchwały, dzięki której o te środki będą mogły ubiegać się również szkoły podstawowe niepubliczne i niesamorządowe.
Na realizację programu Laboratoria Przyszłości w szkołach podstawowych przeznaczono miliard złotych. Laboratoria Przyszłości mają trafić także do szkół ponadpodstawowych. Jak zapowiada minister Przemysław Czarnek, niebawem rozpoczną się konsultacje z nauczycielami, jakiego rodzaju sprzęt jest potrzebny.
EwKa/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Michalski