Lublin: podsumowanie projektu związanego z renowacją drewnianych cerkwi

img 20210709 234736 2022 02 21 085524

Niemal 20 świątyń zostało objętych projektem „Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe – konserwacja, renowacja i digitalizacja drewnianych cerkwi i ich wyposażenia w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu”. Dziś (21.02) w Lublinie podsumowanie projektu realizowanego w latach 2017-2021.

Działania dotyczyły rewaloryzacji drewnianych zabytków, głównie cerkwi, w wschodniej i południowej części Polski, od Suwałk na północy po Wysową Zdrój na południu. Wszystkie zostaną połączone szlakiem turystycznym „Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji”.

Na Lubelszczyźnie prace objęły cerkwie w Hrubieszowie, Horostycie, Holi, Kobylanach, Dobratyczach, Terespolu oraz cerkiew i budynek przyklasztorny w monasterze św. Onufrego w Jabłecznej.

Całkowite koszty prac to ponad 26 mln złotych, z czego 85 proc. pochodziło ze środków europejskich, a 15 proc. z budżetu Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

Początek konferencji podsumowującej projekt w siedzibie Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej w Lublinie przy ul. Ruskiej o godzinie 11.00. Udział w wydarzeniu ma wziąć m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

PaSe/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version