– Pomnik Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – patronki UMCS – został wpisany do księgi wieczystej jako zabytek województwa lubelskiego – informuje rzecznik Uniwersytetu Aneta Adamska. Posąg noblistki od 58 lat stanowi ważny punkt na mapie miasta.
Pomnik uczonej to blisko 4,5-metrowa rzeźba odlana z brązu, umieszczona na dwuczęściowym postumencie w centralnej części placu jej imienia. W prawej dłoni patronka uczelni trzyma książkę, zaś rękawy ma podwinięte.
Inicjatorem postawienia monumentu był rektor UMCS prof. Grzegorz Seidler. Twórcą pomnika jest znany rzeźbiarz Marian Konieczny, a jego odsłonięcie nastąpiło w 1964 roku w ramach obchodów 20-lecia Uniwersytetu oraz 30-lecia śmierci noblistki.
– Materiał do odlania posągu zebrano w czynie społecznym – mówi lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski. – Na początku lat 60. XX wieku brąz był towarem reglamentowanym i trudno było o ten materiał. Aby sprostać temu wyzwaniu, ogłoszono zbiórkę, która przybrała charakter akcji społecznej. Była propagowana również w szkołach, w tym podstawowych. W ramach tej zbiórki zebrano w sumie 1871 kilogramów metali kolorowych, w tym zużyte krany, klamki czy rondle. I oczywiście brąz.
Jak zaznaczył Dariusz Kopciowski, decyzja o wpisaniu pomnika do rejestru zabytków zapadła w maju 2021 roku. Monument jest pierwszym w Lublinie świeckim przedstawieniem wyodrębnionej postaci kobiecej w przestrzeni publicznej.
EwKa / opr. ToMa
Fot. archiwum