Lublin pożegnał profesora Jerzego Bartmińskiego – wybitnego językoznawcę, etnolingwistę i folklorystę. Przez wiele lat był wykładowcą UMCS oraz Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, a także twórcą Lubelskiej Szkoły Etnolingwistycznej.
CZYTAJ: „To wielka strata dla kultury i humanistyki”. Wspomnienie profesora Jerzego Bartmińskiego
Profesor Bartmiński przez lata współpracował także z Polskim Radiem – był m.in. przewodniczącym Rady Naukowej Radiowego Centrum Kultury Ludowej w latach 90. W Radiu Lublin przed laty współtworzył Studio Historii Mówionej.
– Dla mnie był to przede wszystkim przyjaciel – mówi emerytowany profesor UMCS, Jan Adamowski. – Mieliśmy wspólny pokój, tam trochę dowcipkowaliśmy, że właściwie nasze sąsiedztwo to było ok. 25 centymetrów – to jest relacja intymna wg badaczy. Znajdowałem go śpiącego na dużym co prawda biurku w okolicach 15.00. 10-15 minut odpoczywał i w ten sposób nabierał zdrowia. Był pierwszym szefem Solidarności na uczelni, pracował w regionie środkowo-wschodnim – ta nazwa to jest jego pomysł.
Profesor Bartmiński urodził się w 1939 roku w Kruhlu Małym, który obecnie jest dzielnicą Przemyśla. Zmarł w poniedziałek w wieku 82 lat.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w samo południe w kościele świętego Józefa przy ulicy Filaretów w Lublinie. Prof. spoczął w grobie rodzinnym na cmentarzu przy ul. Unickiej. Na stronie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej została natomiast uruchomiona wirtualna księga kondolencyjna. Można się do niej wpisywać do 20 lutego.
EwKa / opr. GRa
Fot. archiwum