Konferencje, debaty historyków, wystawy… Zbliżają się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę Akcji Reinhardt, które będą trwać od marca do listopada.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa w Muzeum na Majdanku
Akcja rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku likwidacją getta na lubelskim Podzamczu. Do listopada 1943 r. Niemcy wymordowali około 2 milionów Żydów europejskich. Utworzone w jej ramach 3 obozy zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince pochłonęły więcej ofiar niż kompleks obozowy Auschwitz. Żydzi trafiali także do obozu na Majdanku, a sztab dowodzenia operacją zlokalizowany był w Lublinie.
– To jedna z najczarniejszych kart historii II wojny światowej – mówi historyk z Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie, Jakub Chmielewski. – I równocześnie rusza akcja deportacyjna z getta we Lwowie. Te transporty są kierowane do obozu zagłady w Bełżcu. Getto lubelskie jest likwidowane przez miesiąc, kiedy odchodzi z Lublina ostatni transport Żydów.
– Główne uroczystości upamiętniające pomordowanych odbędą się 15 i 17 marca – mówi Dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie, Tomasz Kranz. – Zacznie się w połowie marca uroczystościami w Bełżcu. 17 marca w Lublinie zorganizujemy w dawnym budynku sztabu dawnej Akcji Reinhardt przy ul. Spokojnej 1 debatę historyków. Po drodze w maju będzie seminarium edukacyjne w Sobiborze i duża konferencja w Lublinie, które tematem jest infrastruktura Akcji Reinhardt.
Obchody 80. rocznicy akcji Reinhardt organizowane przez Państwowe Muzeum na Majdanku potrwają od marca do listopada tego roku. Uroczystości 16 marca organizuje też Lubelski Urząd Marszałkowski. Szczegółowy program na stronach internetowych instytucji.
AKov / opr. AKos
Fot. Krzysztof Radzki