LUBARTÓW:
Zbiórka darów rzeczowych od poniedziałku, a od dziś (25.02) mieszkańcy mogą składać deklaracje przyjęcia uchodźców z Ukrainy. To główne ustalenia sztabu kryzysowego w urzędzie miasta Lubartów.
Od poniedziałku lubartowski magistrat i PCK w pomieszczeniach po straży pożarnej uruchomią magazyn, do którego będą trafiać dary dla miast partnerskich na Ukrainie: Emilczyn i Sławuta.
– Lista potrzebnych rzeczy zostanie stworzona, ale będzie to między innymi żywność o długim terminie żywności czy materiały opatrunkowe. A jeszcze dziś pod adresem mailowym wsparcieukrainy@um.lubartow.pl będzie można zadeklarować chęć przyjęcia do domu uchodźców – mówi Artur Kuśmierzak z Urzędu Miasta Lubartów.
CZYTAJ: Zamość uruchamia telefon do zgłaszania wolnych pokoi dla uchodźców
Zostanie także uruchomione konto do wpłat środków na rzecz potrzebujących wsparcia Ukraińców.
ZAMOŚĆ:
Dziś Urząd Miasta Zamość uruchomił całodobowy nr tel. 725 707 007 oraz mail ukraina@zamosc.pl, pod którym mogą zgłaszać się wolontariusze oraz osoby, które chcą udostępnić pokoje do zakwaterowania uchodźców.
PUŁAWY:
Nie tylko miasta przygraniczne, ale także inne samorządy za zachodzie Lubelszczyzny przygotowują się przyjęcia uchodźców. W Puławach w hali sportowej przy ulicy Partyzantów tworzone jest miejsce dla czasowego przebywania obywateli Ukrainy.
– Ma to być taki przystanek w podróży dalej na zachód – mówi kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Puławach, Dariusz Fijoł. – Mamy karimaty, koce, łóżka polowe. Uchodźcy pojawili się już wczoraj. Powstał z nimi pewien problem, dlatego że nie przeszli weryfikacji w punktach recepcyjnych, które zorganizował wojewoda. Była to jedna rodzina. Skierowaliśmy ich na policję. Po weryfikacji zostali przyjęci gdzieś przez znajomych – dodaje.
W Puławach 70 miejsc dla uchodźców z Ukrainy przygotowano także w bursie szkolnej Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego. O przydziale tych miejsc ma jednak decydować wojewoda.
KONSTANTYNÓW:
150 uchodźców z Ukrainy przyjmie w razie konieczności tymczasowo gmina Konstantynów w powiecie bialskim.
– W tym celu moglibyśmy wykorzystać wiejskie świetlice oraz Schronisko Młodzieżowe w Gnojnie – mówi wójt gminy Romuald Murawski. – Schronisko Młodzieżowe w Gnojnie to 42 miejsca. Są to pokoje wieloosobowe, łóżka piętrowe. Jest możliwość skorzystania z ciepłej wody, toalet, przygotowania posiłków, bo jest kuchnia. Jeśli naprawdę będzie pilna potrzeba, rozważamy taką możliwość. Posiadamy 3 świetlice, w tym 2 są z ogrzewaniem. Mają one zaplecza kuchenne. Oczywiście jedynym tutaj rozwiązaniem będzie catering, gdy będzie potrzeba – dodaje.
BIAŁA PODLASKA:
Na polecenie wojewody miasto Biała Podlaska tworzy obecnie bazę danych miejsc, w których będą mogli być zakwaterowani uchodźcy z Ukrainy. Decyzje jeszcze w tej sprawie nie zapadły.
PaSe / ŁuG / MaT / opr. LysA
Fot. Iwona Burdzanowska