W roku 2022 Hrubieszów świętuje 100-lecie sportu w mieście . A ma co świętować – stąd pochodzą mistrzowie Polski, Europy i olimpijczycy. Prężnie działa podnoszenie ciężarów, lekkoatletyka i modelarstwo.
Mieszkańcy miasta wiedzą, czym mogą się pochwalić: – Unia Hrubieszów, a poza tym ze starszych sportowców Małgorzata Muzyczuk. Sport kojarzy mi się w Hrubieszowie z łyżwami. Józef Wąsiel, były lekkoatleta Unii Hrubieszów, zawodnik w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Zdobywa teraz na zawodach weteranów czołowe miejsca w świecie.
– Sport w Hrubieszowie kojarzy mi się osobiście najbardziej z lekkoatletyką – mówi dyrektor Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Marek Watras. – Byłem lekkoatletą. Moim trenerem był świętej pamięci Andrzej Kulczyński. Jestem też z lekkoatletyką związany rodzinnie.
– 100 lat to historia wielu hrubieszowskich klubów sportowych, wielu dyscyplin, które przez lata rozwijały się na terenie naszego miasta – mówi burmistrz Hrubieszowa, Marta Majewska. – Przede wszystkim to historię ludzi, historia wielu pokoleń mieszkańców Hrubieszowa, a wszystko się zaczęło w 1922 roku.
– W Hrubieszowie w okresie międzywojennym mieliśmy wspaniały 2. Pułk Strzelców Konnych – opowiada Marek Ambroży Kitliński, były sportowiec, wybitny znawca historii hrubieszowskiego sportu. – W 1922 roku oni pierwsi rozpoczęli przygotowania i starty w zawodach w jeździectwie. Trenowali jeszcze strzelectwo i szermierkę. Działały wojskowe koła sportowe. W tym pułku w Hrubieszowie służył słynny „Hubal”. Cywile widocznie nie chcieli być gorsi i z inicjatywy Jana Pawłowicza zawiązali Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Nie tylko była tam uprawiana gimnastyka, grali np. w hazenę (dyscyplina zbliżona do piłki ręcznej), bilard, tenis ziemny, bowiem za sprawą „Hubala” na terenie 2 Pułku Strzelców Konnych zostały wybudowane korty. Grupa tych działaczy to byli szczególnie ziemianie i osoby z czołówki hrubieszowskiej inteligencji.
– Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” zyskało wówczas duże sympatyków, a także poparcie lokalnej społeczności i od tego wszystko się zaczęło. Dlatego cezura czasowa dla tego jubileuszu właśnie jest taka – dodaje burmistrz Hrubieszowa.
– Pierwszym klubem po wojnie był Amatorski Klub Sportowy, później na skutek różnych przemian i ideologii klub musiał zmieniać nazwę. W latach 50. było wiele klubów w Hrubieszowie. W 1957 roku dogadały się i powstała Unia. Na początek w Unii próbowano swoich w umiejętności w pływaniu, boksie. Ale priorytetem była piłka nożna i tak jest do dzisiaj. Obecnie mamy trzy sekcję. Znakomite wyniki mają szczególnie członkowie sekcji podnoszenia ciężarów – przypomina Marek Ambroży Kitliński.
– Najwybitniejszą seniorką w historii naszej sekcji Ewa Mizdal, teraz Usowska – mówi trener podnoszenia ciężarów w miejskim klubie sportowym Unia Hrubieszów, Leszek Tarnawski. – To ponad 20-krotna medalistka mistrzostw Polski, Europy, dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy seniorek i 4. zawodniczka igrzysk olimpijskich w Londynie. W ostatnim 30-leciu sekcji zdobyliśmy 163 medale mistrzostw Polski i Europy.
– Sport w Hrubieszowie to nie tylko MKS Unia Hrubieszów. Istnieją także sekcje działające przy różnego rodzaju szkołach, stowarzyszeniach – mówi instruktor modelarstwa lotniczego, sekcji modelarskiej UKS 1 w Hrubieszowie, Leszek Kryszczuk. – W modlarstwie mamy mistrza świata. To Piotr Wielosz-Hałasa. Mamy również drużynowych mistrzów Europy – Dominika Skwarka i Kacpra Zbarachewicza.
– Na ten jubileuszowy rok zaplanowaliśmy mnóstwo imprez sportowych o różnym charakterze. Jego kulminacją będzie uroczysta gala, na której chcemy uhonorować wszystkich sportowców, którzy w Hrubieszowie funkcjonują i funkcjonowali. I mam nadzieję tych małych, którzy będą ich następcami – zapowiada burmistrz Hrubieszowa, Marta Majewska.
Ozdobą miejskich wydarzeń sportowych będzie z pewnością tegoroczny Tour de Pologne, który po raz pierwszy zawita do Hrubieszowa. W przygotowaniu jest też okolicznościowy album na 100-lecie hrubieszowskiego sportu.
AP / opr. AKos
Fot. archiwum