„Naturalne jest stopniowe wychodzenie z obostrzeń”. Rząd od 1 marca znosi większość restrykcji covidowych

maseczki 2022 02 23 173328

Od 1 marca rząd znosi większość obostrzeń związanych z pandemią. Taką decyzję ogłosili premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, argumentując to łagodnym przebiegiem wariantu Omikron i spadkiem ilości zakażeń.

– Od 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. W zasadzie zostają tylko te restrykcje – mówię o maseczkach, o izolacji, o kwarantannie – które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem kryterium ograniczania transmisji wirusa – powiedział Adam Niedzielski.

CZYTAJ: Adam Niedzielski: od 1 marca znosimy większość restrykcji gospodarczych

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że mamy bardzo silny trend spadkowy zakażeń koronawirusem. – Szczyt fali omikronowej wyniósł blisko 60 tysięcy przypadków dziennie. W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia ze spadkami nawet powyżej 30 proc. z tygodnia na tydzień i to spowodowało, że tak jak szybko osiągnęliśmy apogeum piątej fali, tak szybko redukuje się liczba zakażeń. W tej chwili jesteśmy na poziomie około 20 tys. średniej liczby zakażeń dziennie – powiedział szef Ministerstwa Zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że od 1 marca przestaną obowiązywać wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca.

– Znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne, ograniczamy obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały, nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach – tam gdzie rzeczywiście ten dystans między ludźmi jest bliski” – powiedział premier Morawiecki. – Przywracamy również normalną pracę w urzędach. W urzędach obowiązywała praca zdalna. Znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania – dodał szef rządu.

 – Zgodnie z zaleceniami rządu pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego powrócą od 1 marca do pracy w trybie stacjonarnym – potwierdza rzecznik Urzędu, Remigiusz Małecki. – Pracownicy nie korzystali zbyt często z formy pracy zdalnej. Na dziś, 23 lutego, taką pracę wykonuje 95 osób spośród ponad 1200 zatrudnionych w Urzędzie.

Doktor Marek Posobkiewicz – były Główny Inspektor Sanitarny – uważa, że naturalne jest stopniowe łagodzenie restrykcji. – Utrzymywanie ciężkich obostrzeń, które w pewnym sensie utrudniają nam życie, nie wpływa dobrze na psychikę ludzką. Czasami też wiąże się z utrudnieniami dla gospodarki. Z tego względu naturalne jest stopniowe wychodzenie z obostrzeń. Powinniśmy pamiętać, że u nas piąta fala wystąpiła nieco później niż w innych krajach i nie powinniśmy się zbytnio spieszyć całkowitym zdjęciem restrykcji – mówi Marek Posobkiewicz.

Z kolei Dariusz Jodłowski, prezes zarządu Pracodawców Lubelszczyzny „Lewiatan”, obawia się, że znoszenie restrykcji może okazać się przedwczesne. – W swoim zakładzie pracy dostałem wczoraj trzy telefony od pracowników, którzy zachorowali na COVID. Ale porównując sytuację w Polsce, z tą, jaka istnieje na przykład w Hiszpanii i Włoszech, w tych krajach społeczeństwo inaczej traktuje noszenie maseczek. Tam jest nie do pomyślenia, żeby ktoś nie miał maseczki, a u nas pojawiają się jedynie pojedyncze osoby z zasłoniętymi ustami i nosem.   

W mocy pozostają restrykcje dotyczące noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, izolacji i kwarantanny dla współdomowników oraz kwarantanny przyjazdowej dla osób, które nie mają ważnego certyfikatu szczepionkowego.

Część obostrzeń covidowych Ministerstwo Zdrowia zniosło wcześniej w lutym. Chodzi między innymi o kwarantannę z kontaktu – zniesiono obowiązek przymusowej izolacji po kontakcie z chorym na koronawirusa.

Przypomnijmy, że obecnie w sklepach obowiązuje limit osób – maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. W lokalach gastronomicznych i kinach może być zajętych do 30 proc. miejsc. Przy czym do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione.

Dziś (23.02) rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 456 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym o 1069 w województwie lubelskim. Zmarło 360 osób.

RyK / IAR / opr. ToMa

Fot. archiwum / Ministerstwo Zdrowia

Exit mobile version