„Nie będzie bariery językowej”. Szpitale w Lubelskiem gotowe na pomoc rannym i uchodźcom z Ukrainy

operacja 2022 02 25 181641

Szpitale w Zamościu, Chełmie, Szczebrzeszynie, Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim są odpowiedzialne za udzielanie pomocy medycznej dla uchodźców z Ukrainy w przygranicznych punktach recepcyjnych. Są też przygotowane na przyjęcia pacjentów w przypadku wymaganej hospitalizacji.

CZYTAJ: Wojewoda lubelski o pomocy dla uchodźców

Szpital w Hrubieszowie odpowiada za punkt medyczny w rejonie przejścia granicznego w Zosinie. – To punkt stacjonarny, który udziela doraźnej pomocy medycznej. Przez 24 godziny na dobę są dwie pielęgniarki. Oprócz tego jest karetka. Jej zadaniem jest przetransportowanie pacjentów z punktu recepcyjnego do szpitala – informuje Alicja Jarosińska, dyrektor szpitala w Hrubieszowie. – W czwartek (24.02) zostało już udzielonych kilka porad. Noc była spokojna. Ale to narasta. W piątek (25.02) zgłasza się coraz więcej osób. To głównie porady doraźne, czyli podanie środka przeciwbólowego, pomoc przy omdleniu.

CZYTAJ: Lubelskie: punkty medyczne przy granicy udzielają pomocy pierwszym uchodźcom z Ukrainy

Szpital w Chełmie udziela pomocy w punkcie recepcyjnym w rejonie przejścia w Dorohusku. – Placówka jest przygotowana na przyjęcia pacjentów z Ukrainy – deklaruje Kamila Ćwik, dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie. – Dysponujemy wolnymi łóżkami. Mamy Oddziały Chirurgiczny i Urazowo-Ortopedyczny przygotowane na ewentualną pomoc rannym. Jest też personel posługujący się językiem ukraińskim. Pracują u nas bowiem lekarze i opiekunowie medyczni narodowości ukraińskiej. Pomoże nam to w tym, aby dobrze tych pacjentów zrozumieć, ale i zmniejszyć ich stres.  

Na przyjęcie osób poszkodowanych w konflikcie na Ukrainie przygotowane są także inne szpitale w województwie lubelskim. Jest wśród nich szpital w Białej Podlaskiej.

– Jesteśmy szpitalem wielospecjalistycznym i mamy wykwalifikowaną kadrę. Myślę, że nie ma bariery językowej, bo zatrudniamy wielu pracowników zza wschodniej granicy. Poza tym mamy tłumacza języka rosyjskiego – mówi Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. – Nie ma potrzeby specjalnej rezerwacji łóżek dla uchodźców. W tej kwestii zawsze jest pewien bufor bezpieczeństwa i będziemy reagowali z godziny na godzinę. Najważniejsze jest ratowanie zdrowia i życia, natomiast mamy nie zwracać uwagi na aspekt ubezpieczenia czy PESEl-u.  

Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego ustalono, że na Zamojszczyźnie pomagać uchodźcom z Ukrainy będą bezpośrednio szpitale w Tomaszowie Lubelskim, Zamościu, Hrubieszowie i Szczebrzeszynie.

– Zadaniem naszego szpitala będzie natomiast wsparcie dla tych szpitali – wyjaśnia dyrektor szpitala w Biłgoraju, Tomasz Kwiatkowski. – Naszym zadaniem będzie wspieranie obszarów powiatów zamojskiego i tomaszowskiego, czyli tych okolic, których szpitale będą zaangażowane do pomocy uchodźcom. Pamiętajmy o tym, że jeszcze istnieje COVID. W dalszym ciągu dysponujemy 66 łóżkami żakaźnymi. Wiadomo, że ci pacjenci będą do nas trafiali.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział uruchomienie specjalnego pociągu medycznego, który będzie odbierał rannych na granicy z Ukrainą. – Gdyby okazało się, że skala potrzebnej pomocy medycznej jest baro duża, wówczas jest przygotowany wariant z takim pociągiem. Jego trasa będzie przebiegać przez województwo podkarpackie i województwo lubelskie. Jesteśmy przygotowani na sytuacje wyjątkowe. Gdyby okazało się, że transport rannego pociągiem zagrażałby jego życiu i zdrowiu, wówczas na wskazanych stacjach mamy wyznaczone szpitale i zespoły ratownictwa medycznego, które odbierają taką osobę, z tego pociągu.

W szpitalach w województwie lubelskim hospitalizowane są obecnie 2 osoby, które uciekły przed wojną na Ukrainie.         

Dodajmy, że szpitale w Zamościu i Szczebrzeszynie udzielają doraźnej pomocy medycznej w punkcie recepcyjnym w Dołhobyczowie. Natomiast szpitale w Tomaszowie Lubelskim i Szczebrzeszynie udzielają pomocy w punkcie recepcyjnym w pobliżu przejścia w Hrebennem.

MaT / ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version