Niespotykana dotąd precyzja operacji. Innowacyjny robot trafi do szpitala przy al. Kraśnickiej

img 20211216 145508 2021 12 16 155605 scaled 2022 02 09 161049

Robot da Vinci pomoże lekarzom ze szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie w operowaniu pacjentów. To pierwsza placówka medyczna w regionie z takim urządzeniem.

– Zastosowanie robota oznacza wykonywanie zabiegów z niespotykaną dotąd precyzją. Pozwoli na skuteczniejsze zabiegi, niż tradycyjne metody, zmniejszy liczbę powikłań, ograniczone zostaną dolegliwości bólowe, a powrót do sprawności fizycznej będzie szybszy – mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie Piotr Matej.

Robot będzie służył także edukacji medyków. W szpitalu powstanie Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej.

CZYTAJ: „To precyzyjne przedłużenie rąk chirurga”. Najbardziej zaawansowany robot świata pomógł operować w lubelskim szpitalu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Robot da Vinci znajduje zastosowanie zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, kardiologicznych i laryngologicznych. Urządzenie składa się z dwóch części: konsoli chirurgicznej, odpowiadającej za sterowanie i robota właściwego, mającego kilka ramion. Każdy ruch dłoni, palców operatora przenoszony jest na końcówki narzędzia chirurgicznego, co czyni je wyjątkowo precyzyjnym i jednocześnie delikatnym.

Na świecie pracuje blisko 7 tys. robotów da Vinci, którymi wykonano łącznie już ponad 10 mln zabiegów.

Da Vinci został zakupiony z budżetu województwa lubelskiego. Kosztował niemal 15 mln zł, do Lublina trafi w pierwszym kwartale tego roku.

PaSe / opr. WM

Fot. archiwum

Exit mobile version