Robot da Vinci pomoże lekarzom ze szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie w operowaniu pacjentów. To pierwsza placówka medyczna w regionie z takim urządzeniem.
– Zastosowanie robota oznacza wykonywanie zabiegów z niespotykaną dotąd precyzją. Pozwoli na skuteczniejsze zabiegi, niż tradycyjne metody, zmniejszy liczbę powikłań, ograniczone zostaną dolegliwości bólowe, a powrót do sprawności fizycznej będzie szybszy – mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie Piotr Matej.
Robot będzie służył także edukacji medyków. W szpitalu powstanie Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej.
Robot da Vinci znajduje zastosowanie zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, kardiologicznych i laryngologicznych. Urządzenie składa się z dwóch części: konsoli chirurgicznej, odpowiadającej za sterowanie i robota właściwego, mającego kilka ramion. Każdy ruch dłoni, palców operatora przenoszony jest na końcówki narzędzia chirurgicznego, co czyni je wyjątkowo precyzyjnym i jednocześnie delikatnym.
Na świecie pracuje blisko 7 tys. robotów da Vinci, którymi wykonano łącznie już ponad 10 mln zabiegów.
Da Vinci został zakupiony z budżetu województwa lubelskiego. Kosztował niemal 15 mln zł, do Lublina trafi w pierwszym kwartale tego roku.
PaSe / opr. WM
Fot. archiwum