– Wszystkie przejścia na granicy polsko-ukraińskiej pracują normalnie, minionej doby na kierunku wjazdowym odprawiliśmy ponad 77 tys. osób; od początku działań wojennych prawie 200 tys. osób uzyskało pomoc na terenie Polski – mówił komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.
Praga podczas niedzielnej konferencji prasowej poinformował, że wszystkie przejścia na odcinku granicy polsko-ukraińskiej są czynne i pracują normalnie. Są to – mówił – cztery przejścia w województwie podkarpackim i cztery na terenie województwa lubelskiego.
– Minionej doby na kierunku wjazdowym do Polski odprawiliśmy w tych przejściach ponad 77 tys. osób – poinformował. Praga wskazał, że 24 lutego, kiedy zaczęły się działania wojenne na Ukrainie odprawiono 31 tys. osób. 25 lutego było to już 47 tys. osób, a w niedzielę do godz. 11 przeszło 44 tys. osób.
– W ciągu tych trzech i pół dnia prawie 200 tys. osób uzyskało pomoc na terenie naszej ojczyzny – podsumował.
Szef SG poinformował ponadto, że na tzw. zielonej granicy sytuacja jest stabilna, choć Straż Graniczna zauważa już i zatrzymuje osoby, które próbują nielegalnie dostać się na terytorium Polski.
Praga zapewnił jednocześnie, że wszystkie osoby, które będą potrzebowały pomocy i będą jej oczekiwały „oczywiście zostaną przyjęte na terytorium Polski, bez względu na obywatelstwo tych osób”.
Przygraniczne punkty recepcyjne wypełnione mniej więcej od 80 do 90 proc.
– Działamy tak, aby wszystkim osobom, które potrzebują pomocy, udzielić jej. Przygraniczne punkty recepcyjne są wypełnione mniej więcej od 80 do 90 proc. – powiedział w niedzielę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
– W sobotę (26.02) we wszystkich województwach powstały punkty informacyjne. W stolicach województw, na dworcach PKP, na lotnisku Okęcie są punkty informacyjne dla wszystkich Ukraińcow, którzy chcieliby wiedzę na temat pomocy w Polsce otrzymać – powiedział. – Działamy tak, aby wszystkim osobom, które potrzebują pomocy, udzielić jej – zapewnił Szefernaker.
Jak dodał, przygraniczne punkty recepcyjne są wypełnione mniej więcej od 80 do 90 proc. – Aczkolwiek jest tam rotacja. Docierają tam osoby, które nie mają miejsca pobytu w Polsce. I te osoby – po które nie przyjeżdża rodzina czy znajomi – trafiają tych punktów. Można dziś powiedzieć, że 10 procent osób, które przekraczają granicę, trafi do przygranicznych punktów recepcyjnych. Tam dostają pierwszą pomoc, w tym medyczną – poinformował wiceszef MSWiA.
– Dalej te osoby – transportem przygotowanym przez wojewodów – jadą do innych województw, tam, gdzie są przygotowane miejsca do pobytu dla uchodźców – powiedział.
W godzinach popołudniowych we wszystkich województwach uruchomione zostaną punkty recepcyjne dla uchodźców – poinformował w niedzielę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Zaapelował do samorządów i organizacji samorządowych o skoordynowanie pomocy z wojewodami.
Punkty recepcyjne we wszystkich województwa
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji na konferencji prasowej zapowiedział, że w niedzielę w godzinach popołudniowych, we wszystkich województwach uruchomione zostaną punkty recepcyjne, takie jak przy granicy.
Przypomniał, że Ukraińcy przekraczający granicę muszą być odpowiednio poinformowani o świadczonej pomocy, dlatego zmieniono treść alertu RCB, który trafia do abonentów ukraińskich po przekroczeniu granicy. – Treść zawiera sformułowanie, że w razie potrzeby Polska za darmo zapewni opiekę medyczną oraz nocleg wraz z transportem. Wynika to z tego, że cześć osób, które przekraczają granicę, boi się, że w Polsce również być może będą musieli za pewne kwestie płacić – powiedział Szefernaker. Podkreślił, że obywatele Ukrainy muszą wiedzieć, że ta pomoc jest za darmo.
Wiceszef MSWiA zapewnił, że cały czas będzie także realizowana wszelka pomoc humanitarna dla uchodźców. – Jesteśmy przygotowani we współpracy z samorządami, z organizacjami pozarządowymi, do tego, żeby pomóc tym wszystkim, którzy tej pomocy będą potrzebowali – powiedział wiceminister.
Zaapelował do samorządów i organizacji samorządowych o skoordynowanie pomocy z wojewodami.
Na Lubelszczyźnie działają cztery punkty recepcyjne w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Lubycza Królewska oraz Horodło. Do Horodła kierują się osoby przekraczające przejście w Zosinie. Do Lubyczy Królewskiej przybywają Ukraińcy z przejścia w Hrebennem. Jak zapowiedział w sobotę (26.02) wojewoda lubelski Lech Sprawka, w naszym regionie zostaną uruchomione kolejne trzy punkty – w Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie i Chełmie.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum