W sobotę 26 lutego odbyły się uroczystości pogrzebowe Zdzisława Podkańskiego, byłego ministra kultury, a także wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego. Podkański przez trzy kadencje, w latach 1993–2004 z ramienia PSL zasiadał w Sejmie. Później założył własne ugrupowanie – Stronnictwo „Piast”.
– Był moim przyjacielem, znałem go od ponad 30 lat – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego, Zbigniew Wojciechowski. – Działaliśmy wspólnie na rzecz wielu ważnych spraw. Tym, co na pewno zostanie na zawsze, jest to, że Zdzisław Podkański był tym, który przywrócił należną cześć kulturze ludowej. Przywrócił wartości, podwaliny kultury narodowej. Były one ośmieszane, chciano o nich zapomnieć. A on powiedział: „Nie, to jest nasza tożsamość”. Za to Polska i Polacy będą mu wdzięczni – dodaje.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Msza żałobna w intencji Zdzisława Podkańskiego
– Bardzo dobry człowiek, oddany Polsce – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Miałem wielki zaszczyt współpracować z nim, bo zgodził się być moim pełnomocnikiem do spraw rozwoju kultury ludowej w województwie lubelskim. Robiliśmy kilka rzeczy, które rzeczywiście dla kultury ludowej miały duże znaczenie. Sam był w niej po prostu zanurzony. A jak ktoś jest zakochany w kulturze ludowej, to po prostu jest dobrym człowiekiem. Wybitny mąż, przez wiele lat opiekował się swoją bardzo chorą żoną. Odchodzą znakomici ludzie. Tak było przez wieki, tak jest i teraz. Takim znakomitym człowiekiem był Zdzisław Podkański – dodaje.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Ostatnie pożegnanie Zdzisława Podkańskiego
Msza pogrzebowa Zdzisława Podkańskiego odbyła się w lubelskiej archikatedrze. Podczas uroczystości rodzinie Podkańskiego przekazane zostało jedno z najwyższych odznaczeń państwowych – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Zdzisław Podkański zmarł przed tygodniem w wieku 72 lat. Spoczął na cmentarzu w Krężnicy Jarej. Uroczystości miały charakter państwowy. Ceremonia odbyła się z udziałem warty honorowej i orkiestry wojskowej.
MaTo / opr. LysA
Fot. Iwona Burdzanowska