Na najstarszej lubelskiej nekropolii przy ul Lipowej w piątek 11 lutego spocznie Józef Zięba – wieloletni kierownik Muzeum Literackiego imienia Józefa Czechowicza w Lublinie.
Był poetą, prozaikiem oraz dokumentalistą życia kulturalnego Lublina i Lubelszczyzny. Należał do lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, był też wiceprezesem Stowarzyszenia Lubelska Fara.
CZYTAJ: Zmarł dr Józef Zięba. Lubelski poeta i prozaik miał 89 lat
Był autorem dziewięciu tomików wierszy, w tym „Był Człowiek, w którym moja ziemia ujrzała, że jest związana z niebem” (poemat poświęcony Janowi Pawłowi II). Wydał ponadto publikację „Ruch teatralny na wsi 1918-1939”, powieść „Dzierżak”, a także opowieści lubelskie między innymi: „Szklaneczka króla Stasia” „Tajemnice lubelskiego koziołka. Dwadzieścia jeden opowieści”, „Opowieść o Unii Lubelskiej i Hołdzie Pruskim w Lublinie”, „Kiedy pan Belina na karkach Moskali wjechał do Lublina”, „Rok 1317. Jak lublinianie prawa miejskie zdobyli”, a także „Dzieje jednego obrazu. Opowieść o cudownej ikonie Matki Bożej Chełmskiej”. Publikował również książki na temat KUL-u, wśród nich: „Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Narodziny uczelni”, „Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Powstanie i odrodzenie uczelni”, „Dlaczego nie zlikwidowano Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w okresie PRL?”.
Józef Zięba był edytorem tekstów Jana Pocka, Józefa Czechowicza, Karola Wojtyły, Józefa Łobodowskiego oraz Stanisława Bojarczuka. Jesienią 2021 roku swoje archiwum literackie przekazał Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Józef Zięba zmarł 5 lutego w wieku 89 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Kaplicy Cmentarnej przy ul. Lipowej w Lublinie o godzinie 12.00.
MaK / opr. ToMa
Fot. Archiwum Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie / nadesłane / archiwum