Na dworcach kolejowych w każdym mieście wojewódzkim w sobotę rano ruszą punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy – zapowiedział w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Szefernaker na piątkowej konferencji prasowej w KPRM, zwracał uwagę, że większość obywateli Ukrainy, którzy od czwartku przyjechali do Polski, mają po stronie polskiej rodziny lub znajomych, do których się kierują. W czwartek granicę przekroczyło 31 tysięcy osób, a dotąd w piątek – ponad 25 tysięcy. Do uruchomionych w czwartek punktów recepcyjnych – ośmiu w okolicy przejść granicznych i jednym na dworcu kolejowym w Przemyślu – zgłosiło się natomiast ok. 800 osób.
Wiceszef MSWiA przypomniał, że każda osoba, która przekracza polsko-ukraińską granicę, otrzymuje ulotkę z podstawowymi informacjami, w tym o punktach recepcyjnych. – Część z tych osób jedzie w głąb Polski, pomimo że nie ma miejsca, które byłoby miejscem stałego pobytu – zaznaczył.
– Dopiero w województwach, przykładowo dzisiaj w woj. zachodniopomorskim, mazowieckim, odzywają się do władz, do wojewodów, do samorządów, że szukają takich miejsc czasowego pobytu w ośrodkach dla uchodźców – wyjaśnił Szefernaker.
Stąd, jak poinformował, w sobotę rano na dworcach PKP w miastach wojewódzkich ruszą punkty informacyjne dla Ukraińców, którzy uciekają przed wojną. – Te punkty powstają w tej chwili we współpracy urzędów wojewódzkich z samorządami – powiedział wiceminister.
– Także przed chwilą brałem udział w wideokonferencji z organizacjami pozarządowymi, które chcą mocno wesprzeć działania wojewodów, za co bardzo im dziękujemy – dodał.
Wiceszef MSWiA wyjaśnił, że w Warszawie będzie więcej takich punktów i znajdą się na dworcach Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, a także na Lotnisku Chopina na Okęciu. Szefernaker wyjaśnił, że widoczny jest ruch osób, które przylatują do Warszawy, chciały się udać na Ukrainę, ale w tej chwili nie mogą. Jak zapewnił, również one mogą liczyć na pomoc i niezbędne informacje.
Po tym, jak Rosja w czwartek nad ranem zaatakowała Ukrainę, w Polsce poranną decyzją MSWiA służby zaczęły realizować plan pomocy dla uchodźców. W specjalnie uruchomionych punktach recepcyjnych uchodźcy mogą liczyć na tymczasowe zakwaterowanie, ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.
Z punktów recepcyjnych uchodźcy mogą być przewożeni transportem zapewnionym przez Państwową Straż Pożarną do miejsc zorganizowanych przez wojewodów w całym kraju. Jak przekazał Szefernaker, w piątek pierwsze osoby z punktów recepcyjnych trafiły do ośrodków w województwach świętokrzyskim, małopolskim i lubuskim.
RL / PAP / opr. WM
Fot. PAP/Piotr Nowak