Pekin: pierwsze olimpijskie medale rozdane. Pech Natalii Maliszewskiej

mid epa09729586 2022 02 05 222628

W sobotę na igrzyskach w Pekinie rozdano pierwsze medale. Norweska biegaczka Therese Johaug sięgnęła po upragnione indywidualne złoto olimpijskie. Rywalizująca w short tracku Natalia Maliszewska z powodu niekorzystnego wyniku testu nie wystąpiła w eliminacjach wyścigu na 500 m.

Short track

Zawirowanie wokół startu Natalii Maliszewskej trwało od prawie tygodnia. Hotel izolacyjny Polki opuściła dopiero w nocy z piątku na sobotę czasu lokalnego, ale ostatni test, wykonany przed wejściem do hali sportowej, ponownie dał wynik wskazujący na obecność w jej organizmie wirusa. Teraz będzie musiała kontynuować kwarantannę. Do polskiej ekipy wróci, gdy następne testy nie wykażą już jego obecności.

Pod jej nieobecność żadnej z trzech pozostałych Biało-Czerwonych nie udało się przebrnąć kwalifikacji. Patrycja Maliszewska, starsza siostra Natalii, zajęła trzecie miejsce w swojej serii z czasem 44,130. Z kolei Kamila Stormowska i Nikola Mazur były ostatnie w swoich biegach uzyskując – odpowiednio – 44,053 i 43,732.

Nie udał się także start polskiej sztafety mieszanej w short tracku, która odpadła w ćwierćfinale rywalizacji olimpijskiej. Biało-Czerwoni – w składzie Kamila Stormowska, Nikola Mazur, Michał Niewiński i Łukasz Kuczyński – zajęli ostatnie, czwarte miejsce w swojej serii.

Skoki narciarskie

W trochę lepszych nastrojach byli skoczkowie narciarscy. W kwalifikacjach Piotr Żyła zajął trzecie miejsce. Awans wywalczyło także trzech pozostałych Polaków – Dawid Kubacki skoczył 94 m i zajął 16. miejsce. 27. był Stefan Hula – 90,5 m, a 36. Kamil Stoch – 83,5 m. Najlepszy w sobotę był Norweg Marius Lindvik – 100,5 m.

Na najgorsze warunki wietrzne z Polaków trafił Stoch. – Jakby mi ktoś położył pustaki na narty… Nie było szans. Skok nie był idealny i trzeba zachować trzeźwość umysłu, nie wszystko można zwalać na warunki. Ale bez przesady – nie zapomniałem, jak się skacze przez kilkanaście godzin. Konkurs będzie rozgrywany późno i mam nadzieję, że warunki będą bardziej stabilne i będziemy rywalizować sportowo, a nie na loterii – powiedział Stoch dziennikarzom.

W konkursie skoków kobiet doskonałą formę zaprezentowały Słowenki. Zwyciężyła Ursa Bogataj, srebrny wywalczyła Niemka Katharina Althaus, a brązowy – rodaczka zwyciężczyni Nika Kriznar. Polki nie awansowały do serii finałowej. Kinga Rajda uzyskała 69 m i zajęła 35. miejsce. Nicole Konderla wylądowała na 64 m i została sklasyfikowana na 36. pozycji.

Biegi narciarskie

W narciarskim biegu łączonym pań (7,5 km techniką klasyczną + 7,5 km techniką dowolną) swoje pierwsze indywidualne olimpijskie złoto zdobyła utytułowana Therese Johaug. Norweżka nie dała rywalkom żadnych szans, druga Rosjanka Natalia Niepriajewa straciła do niej 30,2 s. Z brązowego medalu cieszyła się Austriaczka Teresa Stadlober – 30,5 s straty. Dobrze spisała się Izabela Marcisz zajmując 16. miejsce.

– Aż mi się głos łamie, ten występ jest dla mnie jak medal – powiedziała przed kamerą TVP Izabela Marcisz. – Przez większość trasy biegłam sama. To była dla mnie motywacja, aby uciekać przed dziewczynami, które mnie goniły, a było ich sporo.

Saneczkarstwo

Mateusz Sochowicz zajmuje 27. miejsce po dwóch ślizgach w rywalizacji saneczkarzy podczas igrzysk w Pekinie. Liderem jest Niemiec Johannes Ludwig, a dwa kolejne miejsca zajmują Austriak Wolfgang Kindl i Włoch Dominik Fischnaller.

Sochowicz w pierwszej próbie uzyskał 24. wynik (58,863), a następnie 27. (59,196) i na takiej też pozycji plasuje się na półmetku rywalizacji. Identyczną lokatę zajął też na koniec zmagań olimpijskich w Pjongczangu cztery lata temu.

Obecnie Polak traci do Ludwiga 3,558 s. Niemiec, brązowy medalista igrzysk z 2018 roku, Kindla wyprzedza o 0,039, a Fischnallera o 0,304. Tuż za podium – ze stratą 0,382 – jest Niemiec Felix Loch, mistrz olimpijski z Vancouver i Soczi, a Austriak David Gleirscher, niespodziewany triumfator z Pjongczangu, jest ósmy.

Dla 25-letniego Sochowicza olimpijski występ w Pekinie ma wymiar symboliczny. W listopadzie na tym samym torze w Yanqing miał poważny wypadek podczas treningu – doznał pęknięcia rzepki, po tym jak z winy organizatorów podczas jego ślizgu zamknięta była jedna z bramek. Na tor po intensywnej rehabilitacji wrócił dopiero w połowie stycznia.

Narciarstwo dowolne

Sensacyjnie zakończyła się rywalizacja w narciarstwie dowolnym – jeździe po muldach mężczyzn. Główny kandydat do złotego medalu, mistrz olimpijski z Pjongczangu Kanadyjczyk Mikael Kingsbury nie obronił tytułu, zajął drugie miejsce. Pokonał go 21-letni Szwed Walter Wallberg, który nigdy wcześniej nie wygrał zawodów Pucharu Świata. 

 

Rl / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/EPA/FAZRY ISMAIL

Exit mobile version