Pomnik Józefa Dechnika w Biłgoraju nie zostanie przywrócony. Wnioskowali o to działacze Lewicy oraz burmistrz Biłgoraja, którzy wezwali wojewodę lubelskiego do uchylenia uchwały z 4 lutego 2019 roku i przywrócenia pomnika Dechnika na jego dawne miejsce.
CZYTAJ: Biłgoraj: Lewica chce przywrócenia pomnika Józefa Dechnika
Wojewoda Lech Sprawka nie uchylił jednak decyzji swego poprzednika Przemysława Czarnka o usunięciu pomnika.
– Wojewoda poinformował, że usunięcie pomnika z przestrzeni publicznej w 2019 r. było uzasadnione, i że nie ma podstaw do zmiany decyzji. Wskazał, że decydujące znaczenie miała opinia Instytutu Pamięci Narodowej o niezgodności pomnika z zapisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu – informuje rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka.
Józef Dechnik był politykiem i działaczem społecznym. W latach 30. XX wieku, był członkiem Komunistycznej Partii Polski i współtworzył komórki partyjne w Biłgoraju. Za działalność komunistyczną został aresztowany i osadzony w Berezie Kartuskiej. W okresie okupacji niemieckiej był członkiem komunistycznego ruchu oporu. Był posłem na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL I, IV i V kadencji i członkiem Komitetu Centralnego PZPR. Na fali zamieszek w Polsce w 1976 roku próbował popełnić samobójstwo.
Był także I sekretarzem komitetu powiatowego PZPR w Biłgoraju. Za jego rządów rozwinęło się w mieście budownictwo wielorodzinne, oświatowe oraz powstały zakłady pracy. W latach 60. XX w. nastąpiło uprzemysłowienie Biłgoraja, które spowodowało iż stał się on ośrodek przemysłu lekkiego. Powstały m. in. znane na całą Polskę Zakłady Dziewiarskie „Mewa” i „Bitra” czy Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego.
TsF/ opr. DySzcz
Fot. archiwum