Prezydenci ośmiu państw Europy Środkowej: Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do UE

epa09792206 2022 02 28 204541

– Prezydenci ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej oświadczyli, że Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do Unii Europejskiej. Wezwali do umożliwienia instytucjom UE podjęcia kroków dla natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego i rozpoczęcia procesu negocjacji.

List otwarty prezydentów Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii i Bułgarii to odpowiedź na wniosek Ukrainy o przystąpienie do Unii Europejskiej, który podpisał w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski.

CZYTAJ: Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej

– My, Prezydenci państw członkowskich UE: Republiki Bułgarii, Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowackiej i Republiki Słowenii wyrażamy głębokie przekonanie, że Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do UE – napisali przywódcy w liście otwartym opublikowanym w poniedziałek na stronie kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Dlatego – jak dodali – wzywają „Państwa Członkowskie UE do mobilizacji wsparcia politycznego na najwyższym szczeblu dla Ukrainy i umożliwienia instytucjom UE podjęcia kroków w celu natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE i rozpoczęcia procesu negocjacji”.

– W tym krytycznym momencie ponawiamy wyrazy naszej pełnej solidarności z Ukrainą i jej narodem – podkreślili prezydenci ośmiu państw.

Szef włoskiej dyplomacji poparł ukraiński wniosek

Szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio poparł wniosek Ukrainy o przyjęcie do Unii Europejskiej. Powiedział, że państwa unijne powinny wszelkimi środkami wspierać Ukrainę walczącą z rosyjskim agresorem. Minister Luigi Di Maio udzielił wywiadu telewizji publicznej RAI. Stwierdził, że jego zdaniem ukraiński wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej jest całkowicie uzasadniony i Unia powinna zareagować na tę prośbę pozytywnie. – Na Ukrainie umierają Europejczycy, kobiety i dzieci. Musimy być po ich stronie. Bronią się, ale bronią również europejskich demokracji przed agresją Putina.

Dodał, że Włochy dążą do pokojowego rozwiązania konfliktu, ale przypomniał, że mimo ogromnych wysiłków dyplomatycznych krajów zachodnich, prezydent Putin zdecydował się rozpocząć wojnę. Minister Di Maio powiedział, że należy zmusić Rosję do wycofania się z Ukrainy uderzając w jej gospodarkę najcięższymi sankcjami. 

Zgodnie z art. 49 Traktatu o Unii Europejskiej, wniosek o członkostwo w UE może złożyć każde państwo europejskie, które szanuje i zobowiązuje się wspierać wartości wymienione w art. 2 traktatu. Chodzi m.in. o poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, a także poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości.

O wniosku akcesyjnym zainteresowane państwo powinno poinformować Parlament Europejski oraz parlamenty narodowe i skierować go do Rady UE. Zgodnie z art. 49 TUE Rada stanowi w tej sprawie jednomyślnie po zasięgnięciu opinii Komisji Europejskiej oraz po otrzymaniu zgody Parlamentu Europejskiego, udzielonej większością głosów jego członków. Brane są pod uwagę są przy tym kryteria kwalifikacji uzgodnione przez Radę Europejską.

Warunki przyjęcia i wynikające z tego przyjęcia dostosowania w Traktatach stanowiących podstawę Unii są następnie przedmiotem umowy między państwami członkowskimi a państwem ubiegającym się o członkostwo. Umowa ta podlega ratyfikacji przez wszystkie umawiające się państwa, zgodnie z ich odpowiednimi wymogami konstytucyjnymi.

RL / PAP / opr. ToMa

Na zdj. prezydent Wołodymyr Zełenski podpisuje wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej, fot. PAP/EPA/TELEGRAM/V_Zelenskiy_official

Exit mobile version