Protest rolników z Agrounii. Będą utrudnienia w ruchu

dsc 8641 2021 08 25 201136 750x375 2022 02 09 070215

Dużych utrudnień muszą spodziewać się dziś (9.02) kierowcy w Lublinie, Łukowie i Biłgoraju. Protestować będą rolnicy związani z Agrounią. Wjadą do miast traktorami i zablokują drogi. Rolnicy chcą zwrócić uwagę na swoją trudną sytuację. Chodzi między innymi o rosnące ceny nawozów, zasady wprowadzania Zielonego Ładu oraz problemy hodowców trzody chlewnej. 

W Lublinie największe utrudnienia będą na alejach Witosa, Tysiąclecia i Solidarności, szczególnie na wysokości Dworca PKS. 

– Będziemy bardzo wolno jechać całą szerokością jezdni – zapowiada działacz Agrounii Andrzej Waszczuk. – Będzie to powolny przejazd al. Witosa, Tysiąclecia do ronda Kuklińskiego. Później wrócimy tutaj, odcinek drogi na wysokości od ul. Lubartowskiej do ronda Dmowskiego będzie całkowicie zablokowany do godziny 13.00. 

CZYTAJ: Rolnicy z Agrounii zapowiadają protest. Będą blokować centra miast

– Dzisiejsze protesty to rozgrzewka przed wielkim protestem w Warszawie 23 lutego – mówi lider Agrounii Michał Kołodziejczak. – Teraz się rozgrzewamy. Liczymy się w kraju i przygotowujemy na 23 lutego szerszy projekt. Domagamy się spotkania z premierem Morawieckim. Rząd nie panuje nad sytuacją. Rozmowy z wicepremierem Kowalczykiem nie dały żadnych efektów. Chcemy wiedzieć, co będzie działo się w polskim rolnictwie w następnych miesiącach.

– Sytuacja na rynku nawozów i rosnące koszty produkcji są straszne – dodaje Michał Kołodziejczak. – Nawozy są 3-4 razy droższe niż w tamtym roku. Według naszego rządu sytuacja jest opanowana, bo jest stabilna, bo cena ustabilizowała się na poziomie 3-4 razy wyższym niż w tamtym roku i nie idzie w górę.  Chcemy wiedzieć, jaki jest koszt produkcji nawozów przez spółki Skarbu Państwa. Chcemy wiedzieć, ile dzisiaj na nas zarabiają. Kolejnym z postulatów jest Zielony Ład. Polski rząd ciągle nie powiedział nam, w jakiej formie będzie wprowadzony on w Polsce. 

W Lublinie rolnicy zbiorą się na parkingu przy OBI przy ulicy Chemicznej, następnie przejadą bardzo wolno traktorami przez aleje Witosa i Tysiąclecia, następnie przez rondo Dmowskiego i Solidarności do ronda Kuklińskiego. Tam zawrócą i zatrzymają się na wysokości dworca PKS.

Ciągniki rolnicze mają blokować aleję Tysiąclecia, dlatego miasto zdecydowało o zamknięciu wjazdu na plac Zamkowy. Utrudnienia mogą potrwać od godz. 9.00 do 14.00. Kierowcy jadący od ul. Wyszyńskiego przed wlotem na ul. Podwale zobaczą znak informujący o zamknięciu placu. Taki sam znak stanie na ul. Lubartowskiej przed wlotem na ul. Kowalską. Na Kowalskiej, na odcinku od placu Zamkowego do ul. Furmańskiej, będzie obowiązywał odwrócony kierunek jazdy. Pojazdy zaparkowane na placu Zamkowym lub na ul. Podwale będą mogły wyjechać przez ul. Kowalską – Furmańską – Cyruliczą do ul. Lubartowskiej. Zamknięty będzie wjazd z al. Tysiąclecia na plac Zamkowy i wyjazd z placu Zamkowego na al. Tysiąclecia.

Główna część protestu ma rozpocząć się około 10.30 i polegać na zablokowaniu alei Tysiąclecia od Lubartowskiej od Unii Lubelskiej. Blokada ma potrwać do 13.00.

W związku z protestem komunikacja miejska pojedzie objazdami. Szczegóły na stronie internetowej ztm.lublin.eu.

W naszym regionie protest rolników zaplanowano także w Łukowie i Biłgoraju. W Biłgoraju zablokowane mają być wylotówki w kierunku Lublina i Tarnogrodu. W Łukowie rolnicy zgromadzą się na placu Targowym. 

Protesty mają trwać od godziny 10.30 do około 13.00, ale w poszczególnych miejscach rolnicy będą zbierać się od godziny 9.00 i już wtedy mogą pojawić się utrudnienia. 

Akcja odbędzie się w ponad 40 miastach w kraju.

MaK / TSpi / opr. WM

Fot. archiwum

Objazdy komunikacji miejskiej w Lublinie

Linia

Trasa objazdu

1

w kierunku Pancerniaków Felicity:

… – Królewska – Lubartowska – Ruska – Lwowska – Kalinowszczyzna – …

w kierunku Żeglarskiej: bez zmian

2

w kierunku Turka os. Borek:

… – Dolna 3 Maja – Prusa – Jaczewskiego – Obywatelska – Unicka – Podzamcze – Lwowska – Kalinowszczyzna – …

w kierunku Zbożowej: bez zmian

4, 6, 39

w kierunku Elizówka – giełda/Dys Wąwozowa[4], Niepodległości[6] oraz Mełgiewska-chłodnia[39]:

… – Królewska – Lubartowska – Ruska – Lwowska – …

w kierunku Poligonowa[4], Romera[6] oraz Lipniak[39]: bez zmian

5, 52

w kierunkach Port Lotniczy Lublin-odloty/Mełgiew[5], oraz Świdnik Duży –Leśniczówka[52]:

Lubartowska – Ruska – Lwowska – al. Tysiąclecia – …

w kierunku Brama Krakowska: bez zmian

17

w kierunku Paderewskiego:

… – Królewska – Lubartowska – Ruska – Podzamcze – …

w kierunku Abramowicka Dominów/Głuszczyzna/Jabłonna: bez zmian

18, 31

w kierunku Choin[18] oraz Węglarza[31]:

… – Al. Racławickie – Krakowskie Przedm. – Kołłątaja – Zesłańców Sybiru – Narutowicza – pl. Wolności – Bernardyńska – Wyszyńskiego – Królewska – Lubartowska – Ruska – Podzamcze – …

w kierunku Sławinkowskiej[18] oraz os. Poręba[31]: bez zmian

22

w kierunkach Pliszczyn/Zawieprzyce:

Lubartowska – Ruska – Lwowska – Kalinowszczyzna – …

w kierunku Brama Krakowska: bez zmian

23

w kierunku Felina

… – Północna – Biernackiego – Lubartowska – Wodopojna – Królewska – …

w kierunku Kupiecka IKEA/Elizówka-giełda: bez zmian

29

w kierunku Herberta/Inżynierska

… – Północna – Biernackiego – Ruska – al. Unii Lubelskiej – …

w kierunku Choin: bez zmian

32, 57, 150

w kierunkach: Daszyńskiego[32], Turystyczna[57], Mełgiewska WSEI[150]:

… – Dolna 3 Maja – Prusa – Jaczewskiego – Obywatelska – Unicka – Podzamcze – Lwowska – …

w kierunkach: os. Widok[32] oraz os. Poręba[57],[150]: bez zmian

34

w kierunku Dworca Gł. PKP:

… – al. Kompozytorów Polskich – Północna – Biernackiego – Ruska – Lwowska – …

w kierunku Koncertowej: bez zmian

Exit mobile version