Puławy: stół Piłsudskiego wpisany do rejestru zabytków

pilsudski 2020 08 16 172449 2021 03 20 111905 2021 06 10 192857 2022 02 15 190102

Puławy mają nowy zabytek. Sześciokątny stół, przy którym Józef Piłsudski w 1920 roku planował działania Bitwy Warszawskiej, został wpisany do rejestru zabytków. Historyczny mebel znajduje się w sali kolumnowej Pałacu Czartoryskich i należy do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

CZYTAJ: Spór o stół Piłsudskiego zakończony. Eksponat pozostanie w Puławach

– Kwalifikując ten obiekt jako zabytek bazowaliśmy przede wszystkim na pośrednich przekazach, między innymi na publikacjach z tamtego okresu – mówi Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Te wszystkie przekazy wskazują, że stół rzeczywiście powstał na przełomie XIX i XX wieku. Był niemym świadkiem narad przy udziale marszałka, związanych z Bitwą Warszawską. Mamy również w archiwum konserwatorskim kartę ewidencyjną stołu z roku 1976, która wskazuje pierwotne miejsce lokalizacji stołu właśnie w bibliotece. Ten stół stanowi niewątpliwie ważne materialne świadectwo zarówno historii samego pałacu, jak i bitwy warszawskiej. To główne powody, które nami kierowały przy wpisie tego stołu do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

– To oznacza, że w końcu usankcjonowaliśmy właściwe miejsce tego stołu. Teraz następne kroki będziemy kierować do ministra kultury o środki na jego renowację – mówi Wiesław Oleszek z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. – Będziemy musieli poprosić eksperta, który nam określi co i jak ma być zrobione. Generalnie stół nie jest w złym stanie, ale jeżeli jest taka możliwość, to będziemy starali się go odnowić.

– Z tym zabytkowym meblem wiąże się ciekawa historia – mówi Agnieszka Bartuzi, kierownik Centralnej Biblioteki Rolniczej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, oddział w Puławach. – To stół, przy którym obradował marszałek Piłsudski ze swoim sztabem w roku 1920. Podejrzewamy, że został zrobiony na potrzeby sali kolumnowej. Stół służył również do kreślenia map w Puławskim Instytucie Rolniczym.

– Dla mieszkańców Puław 1920 rok to data bardzo ważna – mówi Robert Och, historyk regionalista. – Ponad sto lat temu to właśnie z murów Pałacu Czartoryskich padł rozkaz do kontruderzenia znad Wieprza, słynny rozkaz Józefa Piłsudskiego, który spowodował, że rozpoczęła się tzw. Bitwa Warszawska; później cały efekt tej bitwy, czyli rozbicie wojsk sowieckich, a następnie marsz nad Niemen. Według przekazów i naszej tradycji lokalnej to jest stół, przy którym pracował Józef Piłsudski razem ze swoim sztabem, i przy którym mógł podpisać ten słynny rozkaz do kontruderzenia. Możemy się spierać czy to jest faktycznie ten mebel, czy nie. Dla nas to nieistotne. Ważne, że w naszej tradycji lokalnej to pamiątka związana bezpośrednio z marszałkiem Piłsudskim.

– Odbyliśmy niedawno spotkanie z przedstawicielami muzeum w Sulejówku – mówi mówi Wiesław Oleszek. – Przedstawili nam pewne opracowanie, które nie do końca mnie osobiście, zresztą nie tylko mnie, odpowiada. Dlatego że trochę nie liczy się z realiami, bowiem my nie możemy rozbudowywać tu jakiejś ogromnej instytucji, która pociągnie za sobą koszty. Przedstawiliśmy swoją propozycję. Czekam teraz na ich odpowiedź. Sprawa polega na tym, że muzeum w Sulejówku zadeklarowało, że doposaży nas niektórymi swoimi eksponatami, których nie wykorzystują u siebie w muzeum, żeby zrobić tutaj miejscową ekspozycję. Koncepcja w tej chwili jest taka, żeby nie robić z tej sali zupełnie odrębnego bytu, tylko będzie ona w dalszym ciągu służyła jako czytelnia. Ponieważ teraz dużego ruchu w czytelniach nie ma, więc wydaje mi się, że tam wystarczą dwa, trzy stoliki. Natomiast cała reszta, bardzo duże pomieszczenie, może być wykorzystana na ekspozycję.

W czwartek w Puławach gościć będą przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Kultury Wsi po to, by rozmawiać między innymi o odpowiedniej ekspozycji tego stołu.

ŁuG/ opr. DySzcz

Fot. wikipedia.org

Exit mobile version