Radosław Zyzik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego: Musimy się bardzo szybko zmierzyć z dyskryminacją pracowników ze względu na wiek

zrzut ekranu 179 2022 02 04 110008

Na polskim rynku pracy występuje dyskryminacja ze względu na wiek. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny. O skali problemu w porannej rozmowie Radia Lublin mówił ekonomista behawioralny i współautor raportu Radosław Zyzik.

Badanie polegało na rozesłaniu ponad tysiąca CV 28- oraz 52-letnich kobiet i mężczyzn w odpowiedzi na kilkaset ogłoszeń z całej Polski. Młodsi kandydaci byli zapraszani na rozmowy średnio dwa razy częściej niż ci po 50.

– Musimy się bardzo szybko zmierzyć z dyskryminacją ze względu na wiek – mówi Radosław Zyzik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. – Dzisiaj co piąta osoba w Polsce ma co najmniej 60 lat. W 2050 r. aż 40% to będą seniorzy w społeczeństwie polskim, więc musimy rzeczywiście się z tym zmierzyć. Jak przekonują ekonomiści, jeżeli nie zmienimy stopy zatrudnienia, czyli nie zaczniemy zatrudniać osób starszych, to nasze PKB w ciągu najbliższych dekad zmniejszy się o 20% na osobę – dodaje Radosław Zyzik.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Z badań wynika, że zjawisko dyskryminacji ze względu na wiek ma jeszcze większą skalę na rynku warszawskim. 30-latkowie starający się o wyspecjalizowane stanowiska wymagające doświadczenia, byli zapraszani na rozmowę nawet 4-krotnie częściej niż starsi kontrkandydaci.

KosI / opr. PrzeG

Fot. RL

Exit mobile version