Na Stadionie Narodowym, zwanym „Ptasim Gniazdem”, rozpoczęła się w Pekinie uroczystość otwarcia 24. zimowych igrzysk olimpijskich. Wśród zaproszonych gości ma być m.in. prezydent RP Andrzej Duda.
CZYTAJ: „To nobilitacja dla regionu”. Monika Skinder wystartuje na igrzyskach w Pekinie
Głównym elementem ceremonii, która ma potrwać około dwóch godzin, będzie zapalenie znicza olimpijskiego. Nazwisko osoby, która tego dokona jest zawsze trzymane w wielkiej tajemnicy. Oficjalnego otwarcia imprezy dokona zapewne przywódca ChRL Xi Jinping.
Wcześniej odbędzie się tradycyjna parada sportowców. Polską flagę poniosą snowboardzistka Aleksandra Król i panczenista Zbigniew Bródka, mistrz olimpijski z Soczi na 1500 m.
Pekin jest pierwszym miastem, które gościć będzie zarówno zimowe, jak i letnie igrzyska, które w stolicy Chin odbyły się w 2008 roku. To jednocześnie trzecie z rzędu igrzyska w Azji – po „białych” w Pjongczangu w 2018 roku i letnich w Tokio, które z rocznym poślizgiem odbyły się lipcu i sierpniu 2021. To także druga z rzędu największa sportowa impreza globu, która odbywa się w cieniu pandemii COVID-19, z powszechnymi testami, zabezpieczeniami i ograniczeniami oraz ograniczoną liczbą publiczności.
W tegorocznej rywalizacji na śniegu i lodzie weźmie udział niespełna 3000 sportowców. W 15 dyscyplinach powalczą oni o rekordowe 109 kompletów medali.
Polskę będzie reprezentować 57-osobowa ekipa, z czego 28 zawodników to debiutanci. Dotychczasowy dorobek biało-czerwonych w zimowych igrzyskach to 22 medale – po siedem złotych i srebrnych oraz osiem brązowych.
Olimpijskie zmagania w Pekinie potrwają do 20 lutego.
RL/ PAP/ opr. DySzcz
Fot. PAP/EPA/FAZRY ISMAIL