W rejonie Mielnika (woj. podlaskie) grupa cudzoziemców rzucała kamieniami w polskie patrole – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Na innych odcinkach granicy polsko-białoruskiej funkcjonariusze SG stwierdzali uszkodzenia concertiny.
Dziesięć osób próbowało w niedzielę nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Byli to obywatele Turcji, Syrii i Jemenu. – Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku grupa osób przecięła concertinę i rzucała kamieniami w polskie patrole. Wśród nich było 7 obywateli Syrii i jeden obywatel Jemenu. Osoby te zostały zatrzymane – przekazała por. Michalska.
Dodała, że w rejonie Czeremchy przy granicy zatrzymano dwóch obywateli Turcji.
Na innych odcinkach granicy polsko-białoruskiej funkcjonariusze stwierdzali uszkodzenia concertiny. – Na przykład w rejonie Michałowa zauważyliśmy też nożyce do cięcia drutu, które leżały po stronie białoruskiej, ale nikt w tym miejscu nie przekroczył granicy. Z kolei na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze widzieliśmy również, jak jakieś osoby podchodziły pod linię granicy, ale do przekroczenia nie doszło – uzupełniła rzeczniczka.
W dn.13.02 na terytorium????próbowało nielegalnie przedostać się z????10 cudzoziemców (ob. Turcji,Syrii i Jemenu).
Na odcinku #PSGMielnik grupa 8 cudzoziemców rzucała kamieniami w polskie patrole. Osoby zatrzymano.
Na innych odcinkach stwierdzono uszkodzenia concertiny.##NaStraży pic.twitter.com/9C18ZoQcRn
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) February 14, 2022
Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali ok. 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu.
Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy.
RL / PAP / opr. WM
Fot. Straż Graniczna Twitter