Siłowe forsowanie granicy polsko-białoruskiej. Do zatrzymania migrantów użyto drona

granica 2022 02 20 095611

– Podczas siłowego forsowania granicy na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze na stronę Polską przeszło 16 osób. Do ich zatrzymania użyto między innymi drona – powiedziała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Rzecznik Straży Granicznej przekazała, że w niedzielę (20.02) około godziny 4.00 nad ranem kilkanaście osób siłowo próbowało przekroczyć granicę polsko-białoruską na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze. – Służby białoruskie rzucały kamieniami w stronę polskich patroli – podkreśliła por. Anna Michalska.

– Na stronę Polską przeszło 16 osób. Wśród nich było 10 obywateli Egiptu, trzech z Syrii, dwóch z Senegalu i jeden z Indii. Do zatrzymania cudzoziemców użyto między innymi drona, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć, gdzie były te osoby i czy więcej osób, gdzieś się nie ukryło – tłumaczyła.

Wskazała również, że 20 osób, które w sobotę nielegalnie przekroczyły granicę polsko-białoruską, zostało zatrzymane na odcinkach ochranianych przez placówki Straży Granicznej w Mielniku, Dubiczach Cerkiewnych, Michałowie oraz w Nowym Dworze. – Nie były to siłowe przekroczenia granicy. Osoby te przecinały concertinę. Największa grupa była w Mielniku – 10 osób. Wśród zatrzymanych w sobotę byli obywatele Indii, Ghany, Jemenu, Egiptu i Syrii – podała.

– W sobotę (19.02)  na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Janowie Podlaskim cudzoziemiec przepłynął wpław Bug. Zatrzymały go służby. Okazało się, że to obywatel Rosji. Złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej. Dostał ciepłe ubrania, napoje – przekazała.

Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu.

Od 1 grudnia 2021 do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy. 

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. Straż Graniczna Twitter

Exit mobile version