NATO wzmacnia obronę sieci przed atakami cybernetycznymi. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział po nadzwyczajnym szczycie NATO, że tego typu atak ze strony Rosji na któreś z państw członkowskich mógłby uruchomić artykuł piąty Traktatu Północnoatlantyckiego. Zapis mówi o wspólnej obronie zaatakowanego kraju.
Jens Stoltenberg podkreślił, że kwestia cyberbezpieczeństwa jest przedmiotem szczególnej troski ze strony Sojuszu: – Stwierdziliśmy, że cyberataki mogą uruchomić artykuł piąty, ale nigdy nie doszliśmy do sytuacji, w której dajemy potencjalnemu przeciwnikowi przywilej dowiedzenia się, kiedy dokładnie uruchamiamy artykuł piąty. Jesteśmy skupieni na wzmacnianiu cyberobrony. Jesteśmy świadomi tego ryzyka i dlatego zwiększamy ochronę naszych sieci, a także zapewniamy wsparcie Ukrainie.
CZYTAJ: NATO uruchamia siły szybkiego reagowania na wschodniej flance Sojuszu
Podczas nadzwyczajnego szczytu przywódcy krajów NATO zdecydowali o wysłaniu na wschodnią flankę Sojuszu sił szybkiego reagowania, w tym tak zwaną szpicę. Ma to być odpowiedź na inwazję Rosji na Ukrainę. To pierwszy taki ruch w historii NATO. Kraje Sojuszu zapowiedziały też kontynuowanie dostaw broni na Ukrainę, w tym systemów obrony powietrznej.
IAR / opr. WM
Fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ Dostawca: PAP/EPA