Nawet do 100 km/h może wiać w województwie lubelskim jeszcze tej nocy – z piatku na sobotę (z 18 na 19 lutego). Synoptycy wydali w tej sprawie alert drugiego stopnia. Służby apelują o ostrożność i zabezpieczenie swojego mienia.
Jak podał podał brytyjski urząd meteorologiczny Met Office, w piątek (18.02) w czasie przejścia przez Wyspy Brytyjskie orkanu Eunice zanotowano najwyższą w historii prędkość wiatru w Anglii – 196 km/h.
– Przez najbliższe godziny w regionie może być bardzo niebezpiecznie – ostrzegają specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
CZYTAJ: Strażacy podsumowują skutki wichury w regionie [ZDJĘCIA]
– Silny wiatr nie będzie jednak jedynym naszym zmartwieniem – mówi rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. – Dodatkowo, z niżem Eunice związany jest front atmosferyczny, na którym będą tworzyły się burze. Jest prawdopodobieństwo, że mogą się one pojawić również w województwie lubelskim. Wraz z tym niżem, który będzie się przemieszczać z północy na południe, mogą tworzyć się też trąby powietrzne. Sytuacja naprawdę jest bardzo dynamiczna – podkreśla Grzegorz Walijewski.
Jak informują synoptycy, prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej wynosi 10 procent. – To niewiele. Ale lepiej jest przygotować się na najgorsze – mówi Grzegorz Walijewski.
– Prędkość wiatru może miejscami wynieść w porywach nawet do 100 km/h. – Taka prędkość to niszczycielska siła – dodaje Grzegorz Walijewski. – Taka wichura łamie drzewa, wyrywa je z korzeniami, łamie gałęzie, ale też może uszkadzać budynki, linie i słupy energetyczne. Trzeba też uwzględnić jedną rzecz: w czwartek (17.02) niektóre drzewa i budynki mogły już zostać uszkodzone przez bardzo silny wiatr. W piątek (18.02) w nocy i w sobotę (19.02) wichura może „dokończyć dzieła”. Proszę w najbliższych godzinach sprawdzić, czy zabezpieczono prawidłowo, to co zostało uszkodzone w czwartek, ponieważ silny wiatr będzie bardzo niebezpieczny i może wyrządzić wiele szkód.
Na co zwrócić uwagę i jak zminimalizować ewentualne szkody?
– Zabezpieczmy swoje mienie – mówi starszy aspirant Tomasz Stachyra. – Schowajmy wszystkie przedmioty, które może porwać wiatr. Chodzi głównie o luźne rzeczy, które znajdują się na tarasach, na balkonach, w pobliżu naszych posesji. Mogą one spowodować spustoszenie, w momencie kiedy fala uderzeniowa wiatru zderzy się z takimi luźnymi przedmiotami. A te przedmioty z kolei mogą zniszczyć mienie – samochody czy budynki – bądź zagrozić naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu. Nie stawiajmy też pojazdów pod drzewami czy pod liniami albo słupami energetycznymi. Jeśli podróżujemy, warto na pewien czas się zatrzymać na większym parkingu, w pobliżu którego nie ma drzew.
Silny wiatr da się odczuć już teraz. – Nie jest przyjemnie. Mocno wiało. Spać nie można. Przez wiatr i związany z nim hałas człowiek jest niespokojny. Ludzie w moim wieżowcu zabezpieczają i zdejmują rzeczy z balkonów. Mieszkam na wsi; tam jest niewesoło i bardzo niebezpiecznie: opadające gałęzie drzew, fruwające przedmioty, które ludzie zostawili na działkach – mówią przechodnie spotkani na ulicach Lublina.
– Jeżeli nie musimy, nie wychodźmy z domu, bo tam jesteśmy najbezpieczniejsi. A jeśli musimy wyjść, bądźmy bardzo ostrożni – mówi Damian Duda z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. – Pamiętajmy, żeby unikać drzew i infrastruktury miejskiej, która może być naruszona silnym podmuchami wiatru. Jeżeli jedziemy samochodem, pamiętajmy, że wyjeżdżając na otwartą przestrzeń, możemy „dostać” boczny podmuch wiatru, co może stanowić zagrożenie. Nie zatrzymujmy się pod drzewami.
Pogoda w najbliższym czasie będzie też negatywnie oddziaływać na naszą kondycję psychofizyczną. – Szczególnie narażeni są tzw. meteopaci, osoby wrażliwe oraz starsze – informuje Grzegorz Walijewski. – Będziemy się czuć zestresowani. Niektórzy mogą nawet odczuwać ból. Różnica ciśnień – pomiędzy tym, które było kilka dni temu i tym, które jest dzisiaj – powoduje też dyskomfort dla naszego zdrowia. Możemy się przez to czuć rozdrażnieni i bardzo mocno zmęczeni. Ale wiatr może być niekorzystny przede wszystkim dla naszego życia psychicznego. Dlatego, że wiejący mocno wiatr powoduje odgłosy, które niekorzystnie wpływają na nasz wypoczynek w nocy.
A nieprzespana noc to również osłabiona kondycja psychofizyczna w dzień. A w takiej sytuacji nietrudno o błąd czy wypadek.
Ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem obowiązuje dziś (18.02) od północy do godziny 18.00 w sobotę. Silne wiatry mogą jednak występować do końca weekendu. Później pogoda ma się uspokoić.
W czwartek (17.02) ponad 190 razy interweniowali strażacy w związku z silnym wiatrem w województwie lubelskim. Zdecydowana większość wyjazdów – 144 – dotyczyła połamanych gałęzi i powalonych na drogi drzew. Po wichurze bez energii elektrycznej pozostaje ponad 1400 odbiorców z regionu.
CZYTAJ: Rośnie liczba awarii sieci energetycznej w regionie
MaTo / opr. ToMa
Fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie / Facebook