Terytorialsi z ratownictwa medycznego szkolili się na Akademii Zamojskiej [ZDJĘCIA]

cwiczenia z medycyny ratunkowej 1 2022 02 05 155943

Ponad dwudziestu żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięło udział w warsztatach dla ratowników, które odbyły się w Centrum Symulacji Medycznej przy Akademii Zamojskiej. Ćwiczyli swoje umiejętności m.in. z udzielania pomocy osobom poszkodowanym w różnych wypadkach.

Jak przekazała rzeczniczka 2. LBOT por. Marta Gaborek, w dwudniowych warsztatach wzięło udział ponad dwudziestu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pełnią funkcje medyczne w zamojskim batalionie oraz studenci drugiego roku pielęgniarstwa. Dodała, że celem warsztatów było podniesienie wiedzy i nabycie praktycznych umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, podstaw ratownictwa medycznego i medycyny taktycznej.

– Zależało nam przede wszystkim na praktyce – mówi rzecznik prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, porucznik Marta Gaborek. – Żołnierze mieli okazję ćwiczyć na nowoczesnym sprzęcie, takim jak fantomy, zestawy do pozorowania urazów, modele do nauki iniekcji, defibrylatory; także na sprzęcie, który na co dzień używany jest przez zespoły ratownictwa medycznego. Główny nacisk warsztatów położony był na praktyczne ćwiczenia z zakresu oceny stanu poszkodowanego, oceny podstawowych parametrów życiowych, różnych metod transportu osób poszkodowanych, udrożnienia dróg oddechowych czy też badania urazowego. Żołnierze ćwiczyli również współpracę z zespołem ratownictwa medycznego, na przykład obsługę karetki, przejazd do miejsca zdarzenia i transport poszkodowanego.

– Zdobyte tutaj umiejętności żołnierze będą mogli wykorzystać podczas zadań, jakie realizują np. na rzecz systemu ochrony zdrowia. Żołnierze WOT wielokrotnie wspierali i wspierają służbę zdrowia realizując swoje zadania w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, Zespołach Ratownictwa Medycznego czy podczas pobierania wymazów. Uważam, że tego typu szkolenia dla ratowników WOT mogą przyczynić się do wzmocnienia systemu ochrony zdrowia w sytuacjach kryzysowych – zaznaczył prowadzący szkolenie żołnierz 25 Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, ratownik medyczny i wykładowca Akademii Zamojskiej Krzysztof Obolewicz.

Jak dodała rzeczniczka Brygady, w planach jest już kolejne szkolenie dla ratowników 2 LBOT, tym razem z medycyny taktycznej.

Dwudniowe warsztaty odbyły się w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej przy Akademii Zamojskiej, we współpracy z Zespołem Ratownictwa Medycznego Zamojskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

MaTo / PAP / opr. WM

Fot. nadesłane

Exit mobile version