Mija 82. rocznica masowych deportacji Polaków na Syberię. Pierwsza akcja przeprowadzona przez władze ZSRR odbyła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Obchody upamiętniające te wydarzenia z udziałem Sybiraków odbyły się dzisiaj (10.02) w Lublinie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody 82. rocznicy masowych deportacji Polaków na Sybir
ZOBACZ ZDJĘCIA: Złożenie wieńców przed pomnikiem Matki Sybiraczki w 82. rocznicę masowych deportacji Polaków na Sybir
– Byliśmy na Sybirze i w Kazachstanie kilka lat. Było okropnie. Chłodno i głodno – wspomina sybiraczka, Wanda Gdula-Krzyśków. – Ojciec mój tam pozostał. Nie wytrzymał. Jeszcze przed wojną miał operację żołądka, musiał mieć dietę. A tam jaka dieta? Dawali nam tylko pół litra zupy na dobę i rację chleba.
– O tych historiach trzeba pamiętać szczególnie współcześnie, przy obecnych zagrożeniach – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Te wydarzenia sprzed 82 lat podkreślają na co stać polityków Rosji w swoich działaniach.
W trakcie dzisiejszych obchodów Wanda Gdula-Krzyśków została uhonorowana z okazji 100. rocznicy urodzin. W lubelskim Ratuszu została także otwarta wystawa pt. „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru?”. Można ją obejrzeć w Galerii Ratusz.
FiKar / opr. PrzeG
Fot. Iwona Burdzanowska