– USA zdecydowały o przerzuceniu do Polski z Grecji 12 amerykańskich śmigłowców bojowych AH-64 Apache – poinformowała we wtorek wieczorem (22.02) agencja Reutera, powołując się na niewskazane z nazwiska źródło w Pentagonie.
Oprócz tego Stany Zjednoczone przerzucą do państw bałtyckich 20 śmigłowców AH-64 Apache z Niemiec oraz ok. 800 żołnierzy z Włoch. Osiem myśliwców F-35 trafi natomiast do kilku „lokalizacji operacyjnych” wzdłuż wschodniej flanki NATO.
Wysłanie dodatkowych amerykańskich sił i sprzętu wojskowego na Litwę, Łotwę i do Estonii oraz do innych miejsc w Europie zapowiedział we wtorek (22.02) prezydent USA Joe Biden. – Chcemy wysłać jednoznaczny sygnał, że Stany Zjednoczone razem z sojusznikami będą bronić każdego cala terytorium NATO i trzymać się zobowiązań, które podjęliśmy w ramach Sojuszu – powiedział amerykański przywódca.
Prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził przekonanie, że wkroczenie rosyjskich wojsk do donbaskich „republik ludowych” jest tylko preludium do znacznie większego ataku na Ukrainę.
Prezydent Andrzej Duda wydał zgodę na pobyt w Polsce żołnierzy i personelu cywilnego Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. Postanowienie zostało opublikowane w Monitorze Polskim we wtorek (22.02).
Pobyt żołnierzy innych państw wymaga – zgodnie z ustawą o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP – zgody prezydenta. Postanowienie dotyczy po pierwsze komponentu Stanów Zjednoczonych o liczebności do 6500 żołnierzy i personelu cywilnego, po drugie liczącego do 700 osób komponentu brytyjskiego, po trzecie do 350 osób z Kanady, wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi, przysłanych w celu wzmocnienia Polskich Sił Zbrojnych w operacji wojskowej prowadzonej na terytorium RP w czasie pokoju. Obowiązuje od 23 lutego do 31 maja.
Na początku lutego Pentagon zapowiedział wysłanie do Polski 1700 żołnierzy w związku z sytuacją wokół Ukrainy i koncentracją rosyjskich wojsk przy jej granicach. 11 lutego Biały Dom zapowiedział wysłanie kolejnych 4 tysięcy. Amerykanie przesunęli też część wojsk z Niemiec do Rumunii, a do Niemiec wysłanie elementu dowództwa na poziomie korpusu.
Wysłanie dodatkowych 350 żołnierzy z 45. Batalionu Royal Marine Commando zapowiedział przed kilkunastoma dniami premier Wielkiej Brytanii.
Część amerykańskich żołnierzy stacjonuje na lotnisku w Mokrem pod Zamościem
CZYTAJ: Amerykańscy żołnierze na lotnisku w Mokrem [ZDJĘCIA]
Natomiast w koszarach 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Lublinie stacjonują żołnierze z brytyjskiego 45. Batalionu Royal Marine Commando. Stała baza 45. Batalionu Marines znajduje się w Arbroath w Szkocji.
CZYTAJ: Brytyjscy marines przybyli do Lublina
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. U.S. Army / wikipedia.org