W przyszłym tygodniu powstanie pierwszy całodobowy punkt wymazowy w regionie

coronavirus g08605a609 1920 2022 02 04 191609

Uruchomienie w regionie pierwszego całodobowego punktu wymazowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie planowane jest w przyszłym tygodniu. W punkcie będzie można sprawdzić obecność koronawirusa przy pomocy testów antygenowych.

Rzecznik Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Małgorzata Bartoszek poinformowała w piątek, że w przyszłym tygodniu planowane jest uruchomienie przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie przy al. Kraśnickiej 100 pierwszego w województwie całodobowego punktu wymazowego. – Będzie on czynny przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu – dodała.

Rzecznik NFZ podała, że w regionie działa obecnie 60 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które realizują testy PCR finansowane przez NFZ. – Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni uruchomiono 16 nowych punktów. Liczba punktów oraz godziny ich funkcjonowania są na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemicznej i gwałtownego wzrostu zakażeń – powiedziała Bartoszek.

Zapowiedziała uruchomienie kolejnych punktów pobrań wymazów. Najbliższy powstanie w sobotę przy ul. Turystycznej 1 w Lublinie i będzie to 18 taki punkt w mieście. – Będzie się można w nim przetestować od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 21:00 oraz w soboty i niedziele od 7:00 do 20:00 – dodała Bartoszek.

Przypomniała, że w regionie funkcjonuje również 14 karetek wymazowych. Wykaz punktów pobrań na Lubelszczyźnie można znaleźć na stronie Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 2475 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim, 19 zgonach, w tym jednym wyłącznie z powodu COVID-19.

Rok temu w regionie wykryto 294 przypadki zakażenia, 44 zgony, w tym dwa wyłącznie z powodu COVID-19.

Według danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, szpitale w regionie dysponują 1736 łóżkami dla pacjentów z COVID-19, z czego 1072 są zajęte. W szpitalach jest 171 respiratorów dla pacjentów z COVID-19, spośród których zajęte są 74 urządzenia.

Rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka poinformowała, służby wojewody lubelskiego na bieżąco monitorują sytuację epidemiczną w regionie.

– Plany zwiększania liczby łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 będą dostosowywane do rozwoju sytuacji epidemicznej w poszczególnych subregionach. Zachowywany jest bufor bezpieczeństwa, bez nadmiernego zwiększania ilości łóżek covidowych, żeby nie wyłączać zbyt dużej ilości miejsc przeznaczonych dla pozostałych pacjentów – wyjaśniła Strzępka.

Podała, że od poniedziałku do piątku wojewoda wydał cztery polecenia w sprawie zwiększenia liczby łóżek covidowych dla pacjentów poniżej 18 roku życia.

– Wydał także rekomendację zwiększenia liczby łóżek covidowych przez ARION Szpitale Sp. z o.o. w upadłości Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju oraz wystąpił do Ministra Zdrowia o zmianę polecenia dla tego podmiotu leczniczego – dodała Strzępka.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 47 534 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 56 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 190 osób.

RL / PAP / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version