W województwie lubelskim powstają kolejne punkty recepcyjne dla uchodźców [WIDEO, ZDJĘCIA]

wojewoda 2022 02 26 164100

W województwie lubelskim uruchamiane są trzy kolejne punkty recepcyjne, slużące pomocą uchodźcom z Ukrainy.

Tak zwane punkty recepcyjne – zorganizowane w pobliżu przejść granicznych – udzielają podstawowego wsparcia w zapewnieniu posiłku, pomocy medycznej, możliwości odpoczynku i zapewnienia stałego miejsca pobytu poszkodowanym w wyniku wojny na Ukrainie.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Briefing wiceministra spraw wewnętrznych Pawła Szefernakera w Dorohusku

Wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślił, że powstające punkty recepcyjne będą mogły obsłużyć wiele osób przekraczających granicę z Ukrainy do Polski: – Uruchamiamy punkty w Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie i Chełmie. To punkty o bardzo dużej przepustowości i dobrych warunkach dla uchodźców, którzy tam będą przybywali. Współpraca czterech dotychczasowych punktów i trzech nowych umożliwi bardzo sprawną obsługę uchodźców, nawet przy znacznie zwiększonym tempie ich przyjazdu – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

CZYTAJ: Granicę z Polską przekroczyło już 115 tys. uchodźców z Ukrainy [WIDEO]

Na Lubelszczyźnie działają już cztery punkty recepcyjne w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Lubycza Królewska oraz Horodło. Tam kierują się osoby przekraczające przejście w Zosinie. Do Lubyczy Królewskiej przybywają Ukraińcy z przejścia w Hrebennem.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Sytuacja na przejściu granicznym w Dorohusku

Wojewoda dodał, że przez punkty recepcyjne do godz. 7.00 rano w sobotę (26.05)  przeszło 2 tys. osób. Uchodźcy są przewożeni do ośrodków tymczasowych w całej Polsce, m.in. do województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

Na Podkarpaciu uchodźcy są przyjmowani w Korczowej, Medyce, Budomierzu i Krościenku. Dodatkowy – dziewiąty – punkt powstał na dworcu kolejowym w Przemyślu.

W piątek (26.02) został również uruchomiony punkt informacyjny na dworcu kolejowym w Lublinie. Jest on przeznaczony dla osób, które – uciekając przed wojną – pominą punkt recepcyjny po przekroczeniu granicy.

Informacje dotyczące pomocy dla uchodźców w języku ukraińskim są dostępne na stronie internetowej Radia Lublin. Znajduje się tu baner w barwach flagi Ukrainy. Po kliknięciu wyświetlają się informacje z numerami telefonów oraz punktami pomocy dla uciekających przed agresją rosyjską w tym punktów recepcyjnych wraz z kodami QR.

AP / IAR / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version