Ponad 26 milionów kosztowała konserwacja, renowacja i digitalizacja 19 zabytkowych drewnianych cerkwi oraz ich wyposażenia na Lubelszczyźnie, Podlasiu, Podkarpaciu i w Małopolsce. Projekt pod nazwą „Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe” realizowała prawosławna diecezja lubelsko-chełmska.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Podsumowanie projektu „Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe”
– Projekt był przekonujący i otrzymał dofinansowanie, żeby wyremontować 19 obiektów cerkiewnych, drewnianych, przepięknych, robiących duże wrażenie nie tylko na wiernych, ale i turystach odwiedzających Polskę, zwłaszcza jej południową i wschodnią część – mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. – Zdecydowaliśmy, żeby te cerkwie odnowić kompleksowo.
– Projekt dotyczył wielu obiektów. Nie było to łatwe zadanie – mówi prawosławny arcybiskup lubelsko-chełmski Abel. – Cieszymy się, że udało się to sfinalizować i przywrócić utracone, pierwotne piękno dla tych drewnianych obiektów sakralnych.
W ramach projektu na Lubelszczyźnie odrestaurowano 7 cerkwi. Odnowiono też przydrożną kapliczkę w Białowieży i budynek przyklasztorny w Jabłecznej. 85 procent środków na ten cel pochodziło z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Rozwój Zasobów Kultury.
EwKa/ opr. DySzcz
Fot. Iwona Burdzanowska