Zapomniany skarb polskiego lotnictwa. Podlaska Wytwórnia Samolotów będzie miała swoje rondo

podlaska 2022 02 11 185340

Biała Podlaska upamiętni działającą na terenie miasta Podlaską Wytwórnię Samolotów. Radni jednogłośnie zgodzili się, aby nowe rondo na skrzyżowaniu ulicy Janowskiej z al. Jana Pawła II nosiło nazwę tej słynnej w czasach przedwojennych fabryki.

Zabiegało o to kultywujące lotnicze tradycje miasta Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

– Historia Podlaskiej Wytwórni Samolotów powinna być przypominana – mówi pułkownik dyplomowany pilot Wiesław Sokołowski. – Zakład był prężny. Wyprodukował ponad 1400 samolotów. Powstało w nim 36 własnych konstrukcji. Miał nawet filię we Lwowie, gdzie były wytwarzane szybowce. Tam był produkowany słynny szybowiec PWS-101.

– To cenna inicjatywa, która kontynuuje tradycję naszej małej ojczyzny. Pierwszym tego świadectwem jest mural, przedstawiający wizerunek samolotu PWS-26 – mówi jeden z mieszkańców miasta.

Mural przedstawiający Podlaską Wytwórnię Samolotów zdobi ścianę kamienicy „Pod Wieszczami” przy ul. Narutowicza w Białej Podlaskiej.

– Podlaska Wytwórnia Samolotów powstała jako prywatna inicjatywa. Stworzyli ją „romantycy”, związani z Południowym Podlasiem; Czesław Witoszyński, Stanisław de Rosenwerth, Antoni Ponikowski. Powstanie wytwórni zostało zainicjowane w 1923 roku, a w 1925 roku pierwszy samolot wzniósł się w powietrze  – opowiada historyk dr Tomasz Demidowicz. – To była wytwórnia wszechstronna. Produkowała samoloty i sportowe, i wojskowe, i transportowe. Była największą ówczesną polską wytwórnią pod względem liczby wyprodukowanych samolotów.

– Jedną z najważniejszych konstrukcji był samolot PWS-26. Był to jedna z głównych maszyn szkolnych w dęblińskiej Szkole Orląt. Najsławniejszym konstruktorem był Augustyn Bobek-Zdaniewski – opowiada płk. Wiesław Sokołowski. – Po 1945 roku ci z inżynierów, którzy przetrwali wojnę, stanowili podstawową kadrę, jaka odnawiała przemysł. I to nie tylko lotniczy, ale także zakłady różnego rodzaju na Lubelszczyźnie i Podlasiu.  

– Przez całe życie pracowałam w „Społem”. I „Społem” powstało właśnie na bazie Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Tam się zebrali rzemieślnicy, ludzie, którzy chcieli stworzyć coś i coś po sobie zostawić – mówi jedna z mieszkanek Białej Podlaskiej.

– PWS to nie tylko produkcja samolotów. Wszystkie pozytywne rzeczy, które działy się w okresie międzywojennym w mieście, inicjatywy kulturalne i oświatowe, były organizowane przez Podlaską Wytwórnię Samolotów i stacjonujący w mieście 34. Pułk Piechoty – dodaje płk. Wiesław Sokołowski.

Praca Podlaskiej Wytwórni Samolotów została przerwana 4 września 1939 roku, kiedy to fabryka została przez Niemców zbombardowana. W 2023 roku odbędą się w mieście obchody upamiętniające 100 rocznicę powstania zakładu.

Szczegółowa historia fabryki została przedstawiona w bialskiej Izbie Pamięci Lotnictwa Południowego Podlasia.

MaT / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version