Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekazał, że na piątkowym spotkaniu unijnych szefów MSZ w Brukseli dyskusja pokazała większą jedność w sprawie sankcji personalnych, ale także poszczególnych rozwiązań, takich jak odłączenie Rosji od sytemu SWIFT. „Tu zdania były dużo mniej podzielone, niż wydawało się na początku” – wskazał.
Ministrowie spraw zagranicznych UE dyskutowali o sytuacji wojskowej na Ukrainie, pomocy dla tego kraju i sankcjach wobec Rosji.
– Dyskusja była długa, wykazująca większą dozę jedności, niż każdy się spodziewał, szczególnie w poszczególnych sprawach, także sankcji personalnych (..), także poszczególnych rozwiązań, takich jak np. odłączenie Rosji od systemu SWIFT. Tu zdania były dużo mniej podzielone, niż wydawało się na początku. Widać było, że zbliżamy się do pewnego konsensusu – wskazał Rau w rozmowie z dziennikarzami.
Dodał, że debata poświęcona była przyszłości sankcji. „W przypadku Rosji trzeci pakiet był dyskutowany, co dołożyć, bo sytuacja jest dynamiczna. (…) Działania wojenne są prowadzone na Ukrainie nadal z dużą bezwzględnością, więc nadal przedmiotem naszej debaty był kształt trzeciego pakietu sankcji wobec Rosji i szóstego wobec Białorusi” – wskazał.
Przyznał, że w trzecim pakiecie sankcji wobec Rosji mogłaby się znaleźć kwestia odłączenia Rosji od systemu SWIFT. Zaznaczył, że kraje, które uchodziły za przeciwników SWIFT, podawały swoje argumenty, ale były to argumenty „wahających się”, a nie „przeciwników” tego rozwiązania. „Możemy zbliżyć się do konsensu” – ocenił.
Wskazał, że im dłużej trwają działania zbrojne Rosji wobec Ukrainy, im bardziej są one bezwzględne i brutalne, tym bardziej opinia publiczna odwraca się od Rosji.
SWIFT to telekomunikacyjny system, wykorzystywany do uwierzytelniania i zlecania płatności światowych instytucji finansowych. Stanowi on podstawę międzynarodowych kontaktów bankowych i finansowych, umożliwiając dokonywanie i rejestrowanie transakcji oraz wykonywanie płatności.
Jak informuje PAP, wykorzystywany system komputerowy oparty na sieci SWIFTNet Link (SNL) realizuje dziennie około 14 milionów operacji, głównie pomiędzy krajami europejskimi.
RL / PAP / opr. WM
Fot. PAP/Mateusz Marek