Tragiczne wydarzenia sprzed 82 lat przypomina wystawa pt. „Zbrodnia nieukarana – łagry sowieckie”, prezentowana w Lublinie.
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku Sowieci przeprowadzili pierwszą masową deportację obywateli polskich z wschodnich województw Polski w głąb Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Objęto nią mieszkańców wschodnich województw zajętych po 17 września 1939 r. przez Armię Czerwoną.
Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, w straszliwych warunkach, w bydlęcych wagonach, bez jedzenia i picia, sowieci wywieźli ok. 220 tys. ludzi do niewolniczej pracy na Syberii i w Kazachstanie. Ofiararami byli przedstawiciele polskiej elity: rodziny urzędników, ziemian i osadników wojskowych.
O tych wydarzeniach przypomina wystawa „Zbrodnia nieukarana – łagry sowieckie” przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Można ją oglądać przed budynkiem IPN w Lublinie, od strony ul. Szewskiej.
Ekspozycja wykorzystuje między innymi fotografie i dokumenty pochodzące ze zbiorów Ośrodka Karta i Rosyjskiego Archiwum Państwowego.
Otwarcie o godz. 10.30.
PaSe / opr. GRa
Fot. autor nieznany, Public domain, via Wikimedia Commons / ipn.gov.pl