Prawie 20 tysięcy złotych zebrali lubelscy dominikanie podczas niedzielnej (6.02) kwesty na opłacenie rachunku za ogrzewanie klasztoru na Starym Mieście. Ten – za listopad i grudzień – wyniósł 60 tysięcy złotych.
CZYTAJ: Lublin: dominikanie zbierają na opłacenie rachunków za ogrzewanie klasztoru
– Po złożeniu oświadczenia dominikanie zapłacą za gaz tyle, co gospodarstwa domowe. To zakłada ustawa o ochronie odbiorców paliw gazowych – mówi Rafał Pazura, rzecznik prasowy PGNIG Obrót Detaliczny. – Należy wypełnić je elektronicznie. To zostanie zweryfikowane i dany podmiot zostanie, bądź nie zostanie objęty ta ochroną. Co ważne nasi aktualni klienci powinni złożyć to oświadczenie w ciągu 45 dni, jeśli chcą, by ta ochrona obowiązywała już od stycznia tego roku – czyli nawet jeżeli otrzymaliby fakturę według starych wyliczeń, po objęciu tą ochroną otrzymają korektę i zapłacą po prostu niższy rachunek. Kto nie dopełni tego okresu 45 dni zostanie objęty ochroną od momentu, w którym zostanie zakwalifikowany, czyli już nie z datą wsteczną.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Kwesta przed bazyliką dominikanów
W podobnej sytuacji jest Bractwo Miłosierdzia im. św Brata Alberta w Lublinie, które prowadzi kuchnię dla osób bezdomnych. Ostatni rachunek to ponad 20 tysięcy. Prezes Bractwa potwierdziła, że po złożeniu oświadczenia, rachunki za gaz znacząco spadną.
TSpi / opr. GRa
Fot. archiwum