Uchodźcy z Ukrainy będą mogli skorzystać z bazy lokalowej ZUS. To około 1400 miejsc w ośrodkach szkoleniowych na terenie całego kraju.
– Pracujemy także nad innymi rozwiązaniami na rzecz uchodźców z Ukrainy – mówi rzeczniczka lubelskiego oddziału ZUS Małgorzata Korba. – Już teraz na stronie internetowej ZUS-u znajdują się informacje po ukraińsku na temat emerytur i rent, a także świadczeń rodzinnych. Planujemy także umieszczać kolejne. Chcemy też udostępnić możliwość rejestracji w platformie usług elektronicznych ZUS po ukraińsku. Ważna informacja dla uchodźców, którzy w Ukrainie pobierali polskie emerytury i renty za okresy pracy w Polsce: wiemy, że może być utrudnione pobranie tych świadczeń z ukraińskich rachunków bankowych. W takiej sytuacji prosimy o kontakt z najbliższą placówką ZUS-u i podanie polskiego numeru rachunku bankowego, żebyśmy mogli zapewnić ciągłość wypłat polskich emerytur i rent.
Jeżeli osoba uciekająca przed wojną trafi do innego państwa, np. Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech czy Niemiec, może zgłosić się do odpowiedniej lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych i powiadomić ją o problemie z wypłatą emerytury lub renty. Świadczeniobiorca powinien przekazać zagranicznej instytucji, że otrzymywał emeryturę lub rentę z polskiego ZUS i z powodu wojny nie może jej dalej pobierać. Lokalna instytucja przekaże sprawę do ZUS w celu udzielenia pomocy.
PaSe / opr. WM
Fot. archiwum