Fala uchodźców ucieka z objętej wojną Ukrainy przez przejście graniczne w Dorohusku. Od czwartku – gdy Rosja zaatakowała kraj naszych sąsiadów – granicę przekraczają głównie kobiety i dzieci.
CZYTAJ: „Nikt nie zostaje bez pomocy”. Fala uchodźców na granicy w Dorohusku
W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o przestępcach próbujących wykorzystać wojnę do swoich celów. Eksperci alarmują o wzroście liczby oszustw w Internecie. Poza tym przestępcy mają też działać bezpośrednio na granicy.
CZYTAJ: Żerują na nieszczęściu uchodźców. Oszuści działają nie tylko w Internecie
Alkohol, cukierki czy kosmetyki – to m.in. produkty wyprodukowane w Rosji i na Białorusi, które są stopniowo wycofywane z polskich sklepów. To sprzeciw wobec wojny w Ukrainie.
CZYTAJ: Polskie sklepy wycofują rosyjskie i białoruskie produkty ze swojej oferty
Szpital w Tomaszowie Lubelskim obsługuje dwa punkty medyczne dla uchodźców z Ukrainy: w Lubyczy Królewskiej i Hrubieszowie. Oba zlokalizowane na terenie punktów recepcyjnych.
CZYTAJ: Tomaszów Lubelski: personel szpitala pomaga uchodźcom z Ukrainy
Białorusini sprzeciwiają się angażowaniu ich państwa w wojnę w Ukrainie. Przekonuje o tym Andriej Olegowicz Sannikau, białoruski działacz polityczny i społeczny, a także kandydat na urząd prezydenta Białorusi w wyborach w 2010 roku. Podczas wizyty w lubelskim Centrum Wolontariatu rozmawiała z nim Iwona Kosior.
CZYTAJ: Andriej Sannikau: Świat powinien przeciwstawiać się nie tylko wojnie, ale też reżimom
Każdy samorząd z Lubelszczyzny w różnej formie wspiera Ukraińców. W akcje pomocowe włączają się przede wszystkim zwykli mieszkańcy, oferując noclegi, ale zbiórki darów prowadzą także organizacje pozarządowe, różne instytucje oraz strażacy. Tak jest między innymi w Nałęczowie.
CZYTAJ: „Trzymamy się razem”. Nałęczów wspiera Ukraińców
Pierwsze dzieci uchodźców już zaczęły chodzić do szkół i przedszkoli w Lublinie. To pojedyncze dzieci, których rodzice planują zostać w Lublinie. Pozostałe maluchy i nastolatki objęte są opieką świetlicową.
CZYTAJ: Pierwsze dzieci uchodźców w lubelskich szkołach i przedszkolach
Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Stawiali opór sowieckiej agresji i władzom komunistycznym.
CZYTAJ: Lublin: obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. Ewelina Kwaśniewska