Uchodźcy z Ukrainy otrzymają m.in. zezwolenia na pobyt oraz uzyskają dostęp do edukacji i rynku pracy w krajach Unii Europejskiej. Nad dyrektywą w sprawie ich tymczasowej ochrony dyskutowała Rada ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Unii Europejskiej. Jak poinformowała na Twitterze unijna komisarz odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne Ylva Johansson, podjęto decyzję o przyjęciu dyrektywy.
CZYTAJ: Uchodźcy z Ukrainy dostaną tymczasową ochronę na terenie Unii Europejskiej
Od 8 dni trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Ukraińcy – przede wszystkim kobiety z dziećmi – uciekający przed wojną, wciąż napływają do Polski. Jednak ruch na przejściach granicznych nie jest już tak duży, jak w pierwszych dniach po wybuchu wojny.
CZYTAJ: „W Kijowie żyło nam się cudownie”. Uchodźcy ratują życie, ale tęsknią za domem
Karimaty, noże i kamizelki kuloodporne – to obecnie towary deficytowe w sklepach z militariami w Lublinie. Sklepowe półki szturmują głównie Ukraińcy, którzy sprzęt wysyłają żołnierzom i ochotnikom na front.
CZYTAJ: Duży ruch w lubelskich sklepach z militariami
Prawie 90 ton darów Niemiecki Czerwony Krzyż przekazał PCK przy ulicy Bursaki w Lublinie. Transport dotarł dziś (03.03) rano.
CZYTAJ: „Skala pomocy jest niesamowita”. Niemiecki Czerwony Krzyż przekazał transport dla Ukrainy
Coraz więcej Polaków przyjmuje do swoich domów uchodźców z Ukrainy. Wiele osób ma jednak wątpliwości i pytania, jak zachowywać się w kontaktach z Ukraińcami, by pomóc, a nie zaszkodzić. Czy poruszać tematy wojenne, a jeśli tak, to w jaki sposób.
Zniesienie czesnego i opłat za akademik oraz porady psychologiczne – to tylko niektóre formy wsparcia jakie studentom z Ukrainy udzielają uczelnie w województwie lubelskim.
CZYTAJ: Uczelnie w regionie wspierają studentów z Ukrainy
Lubelskie kliniki weterynaryjne oferują darmową pomoc psom i kotom z Ukrainy. Zwierzęta są wycieńczone wielogodzinną podróżą.
CZYTAJ: Uchodźcy zabierają ze sobą czworonożnych przyjaciół. Mogą liczyć na pomoc lubelskich weterynarzy
Pierwsi uchodźcy z Ukrainy zostali zakwaterowani w Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej. Miejsce znalazło tam 21 osób. Budynek, w którym zamieszkali uchodźcy jest nowo wybudowany i nowoczesny. Nie został jeszcze jednak w pełni wyposażony.
CZYTAJ: Bialskie Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem wspiera uchodźców z Ukrainy
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. Piotr Michalski